| anonim_4396 a întrebat:

Fratilor, m-am saturat de atati medici incompetenti care nu stiu sa abordeze un pacient. M-am saturat de atata nepasare din partea lor. M-am saturat de tot.

De cateva luni, in special seara mi se inrosesc puternic mainile si picioarele, imi ard, si simt ca imi explodeaza de presiune. Se umfla vasele de sange de pe ele puternic.La ecografia de cord, examenul a iesit normal.In loc sa am doar seara de oboseala, am mereu ochii umflati si simt ca imi explodeaza si ma jeneaza. Daca ridic o mana sus, si una o las pe langa corp, dupa cateva secunde, cea lasata pe langa corp e rosie ca focul, iar cea tinuta sus are culoare normala.Se poate ca acum sa am vasele umflate si tot ce am descris mai sus, iar peste 1 minut sa nu mai fie asa.Cred ca depinde de miscare/pozitie/cat timp stau in picioare.
E absolut o senzatie DE DISCOMFORT.Niciun medic nu se preocupa.

Ce investigatii sau analize imi indicati sa fac? Este cineva capabil sa enumere posibilele cauze?

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In 99% din cazuri, cauza acestor simptome este una psihologica sau psihiatrica. Daca eco cord este normal si nu esti surmenat, e cazul sa te vada un psiholog pentru somatizarea unor probleme mentale.

soothe
| soothe a răspuns:

Welcome to the club!

| mariaw a răspuns:

E adevarat ca sunt niste ignoranti, dar tot medicul te va putea lamuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi doi am mai avut o discutie pe tema asta, acum cateva luni.Nici macar nu am stat pe ganduri cand ti-am vazut intrebarea, eram sigura ac esti acelasi copil de 15 ani care acum 3 luni avea probleme cu astmul, cancerul de prostata, insuficienta venoasa, alzhaimer, alopecie si alte 243 de boli de care erai"infestat"doar intr-o perioada scurta de timp, la varsta de 15 ani. Daca tu ai fi eu, si ti-ai citi intrebarile, ce ai crede despre tine? Tinerii din ziua de astazi au prea multe viziuni nefaste despre ceea ce -i inconjoara si asta este data de ambientul in care traiesc, stiu, stiu ca ai sa imi spui iarasi ca este setea ta de cunoastere si nu o fobio sau o obsesie(ca nu sunt tot una)dar eu raman la parerea mea, ai nevoie de un psiholog.Boala ta se numeste ipohindrie. Ni se intampla tuturor sa suferim de boli pe care ni le inducem singuri, uneori se ajunge si la oboseala cronica care are simptomele descrise de tine, este o boala indusa, pentru ca din punct de vedere medical nu exista afectiuni organice, ci doar psihologice.

| narcis008 a răspuns:

Salut cred ca problema ta poate fi si din alte cauzehappy Ar trebuii sa te duci la un parinte si sa-i zici poate te va ajuta.