| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand tensiunea arteriala a unui individ e mare, venele de pe maini, picioare.etc., se umfla vizibil? Sau aceasta umflare apare din alte motive?

Eu unul de cateva saptamani, in special in a doua parte a zilei, am venele de la maini si picior ff umflate, mai ales cand ma aplec simt ca imi explodeaza mainile. Dimineata nu sunt deloc umflate...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, tensiunea arteriala nu ar trebui sa aiba legatura cu venele de pe maini. Mai degraba, aceasta umflare a lor este datorate unei insuficiente a ventriculului drept, insuficienta care apare mai ales in boli ***onare cronice. Mai sunt si alte cauze, majoritatea cel putin serioase, daca nu grave si ar fi bine sa va vada un medic cat mai repede. Recomand un cardiolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt multe cauze, dar nu ma hazardez sa imi dau cu parerea. Trebuie sa mergi de urgenta la medic, iar pana atunci, mananca fara sare. Nu amana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si o proasta functionare a rinichilor poate duce la starea asta, beti mai multe lichide, rinichiul poate cauza pusee de tensiune, de regula mari dar si oscilante, ceai de cozi de cirese regleaza, dar daca este insuportabil trebuie sa va vada si un medic, RNM rinichi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

RMN scuze.

| fabogov a răspuns:

Poti suferii de TPV(Tromboza venoasă profundă). Aceasta este rezultatul blocării circulaţiei venoase profunde de către un cheag.
Normal ca nu e o chestie sigura, dar daca cumva...doamne fereste este ce am zis mai sus... du-te cat mai repede la un medic...cheagurile de sange pot provoca afectiuni grave...de la afectiuni cerebrale pana la deces.
Succes si mare grija...
ps: Ca o mica avertizare: În Europa, decesele cauzate de evenimentele tromboembolice sunt de 3 ori mai multe decât suma deceselor prin cancer de sân, accidente rutiere şi SIDA.

Semnele şi simptomele clasice ale TVP includ:
# creşterea de volum (umflarea) membrului afectat;
# durere la acest nivel;
# piele caldă;
# culoare roşie a pielii sau piele decolorată la acest nivel;
# senzaţie de picior greu, obosit, de o singură parte.

Grija mare. Salut.

| Giina a răspuns:

Am o problema... va rog sa ma ajtati. am 17 ani, si in timpul unui act sexual, ni s-a umflat o vena cred. dar dupa 2 zile, s-a dezumflat, dar este vanat. ce ar trebui sa fac? parintii mei nu trebuie sa afle. va rogg sa ma ajutati!