| AnnaRawrrr a întrebat:

Fumez de doi ani si in curand trebuie sa imi fac o radiografie la plamani. Parintii mei stiu ca nu mai fumez de un an, m-ar da de gol radiografia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ancadragutza a răspuns:

Buna1 posibil nicotina iese in sange si daca fumezi ft mult la radiografie pot aparea plamanii patati cu niste pete negre care sunt din cauza gudronului si momoxidului de carbon. pupy

12 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Depinde cat fumezi, ai sanse sa nu se vada daca e vorba doar de 2 ani

| Shaoran a răspuns:

Depinde cat fumezi.
Daca fumezi mult pot aparea pete pe plamani, daca fumezi putin... hmm, e posibil sa nu se vada.
Sfatul meu ar fi sa te abtii pana la radiografie. Glumesc, sfatul meu ar fi sa nu mai fumezi deloc, e absurd sa tragi dintr-un cilindru otrava.
Dar nu mai fuma pana la radiografie deloc, e posibil sa nu ai nici o pata pe plamani, deci sa nu se observe.

| AnnaRawrrr explică (pentru Shaoran):

Fumez cam zilnic dar nu mai mult de 3 tigari, slims. De lasat am mai incercat dar nu am prea reusit.

| Shaoran a răspuns (pentru AnnaRawrrr):

Slims sun slabe... 3 tigari pe zi nu-s multe, deci nu cred ca se va cunoaste.
De lasat, eh. ai nevoie doar de vointa multa. S-au lasat altii de heroina, crede-ma.

| Raniia a răspuns (pentru AnnaRawrrr):

Consumul de tutun este astăzi, in lume, cea main importantă cauză care duce la cancer si care poate fi PREVENITĂ. Mănâncă sănătos-multe fructe si legume proaspete. Umpleti plămânii cu aer proaspăt!

| andreidraga a răspuns:

Clar. happy Dar poate te vor banui ca lucrezi la o fabrica de mezeluri, la afumatoare.

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Da se vede clar.Mai bine nu mai fumai... :-

| TurcoaicaTa a răspuns:

S-ar putea ca da

| busuioc23 a răspuns:

Cate tigari fumezi la zi?

| AnnaRawrrr explică (pentru busuioc23):

Maxim 3-4 pe zi.

| busuioc23 a răspuns (pentru AnnaRawrrr):

Nu cred ca se poate distinge la radiografie, un sfat daca fumezi incearca sa bei lapte. un alt sfat nu fuma dimineata la prima ora e cel mai nociv.un ultim sfat... lasate de fumat.e cel mai benefic. acum cat inca mai poti

| Drx_Bibica_1985 a răspuns:

Nu cred. Intr un an nu se cunoaste nimic. Trust mewinking