| dirtyshane1994 a întrebat:

Pentru a ma ajuta o sa va expun situatia mea pe lung!
Sunt fumator de 2 ani si de 2-3 luni incoace mi-a aparut tusa!
Vreau sa trec un control medical pentru a fi increzut ca totul e in regula cu sanatatea mea (stiu ca nu poate fi totul OK daca fumez dar vreau sa ma asigur ca nu e nimic grav )
vreau sa trec radiografia la Plămâni si intrebarea mea este - ce pot sa fac pentru a ascunde simptomele ca fumez, pentru ca nu as dori ca parintii sa afle ca sunt fumator!
Am auzit ca daca beai lapte timp de citeva saptamini atunci la radiografie nu arata ca fumezi ( adica plaminii se curata intr-o oare care masura!)
dar vreau sa ma asigur ca va merge faza!?
ce solutii mai sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Pe o radiografie pulmonara se vd aspectul plaminilor, fie aspectul normal(plamani sanatosi)(pot fi fumatori de 100 de ani cu aspectul normal al plamanilor) fie aspectul patologic,se vede "boala" ce afecteaza plamanii, nu se vede si nu scrie nicaieri ca e plaman de fumator sau nu, se poate decela doar boala pulmonara
tesutul si organele respiratorii intr-adevar incep sa se curete la scurt timp dupa ce te lasi de fumat, asa ca unica solutie este sa numai fumezi
am auzit-o si eu cu asta cu laptele, dar nu cunosc substratul anatomic/fiziologic care sa confirme acest lucru

1 răspuns:
| Liviu_Mihai_Dobre_1987 a răspuns:

Merge si nu prea faza.e adevarat plamanii se regenereaza dar dupa un anumit timp.