| anonim_4396 a întrebat:

Fumez in jur de 5-6 pachete de tigari pe zi si am 15 ani.se poate spune ca sunt dependent? voi fumati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5 pachete inseamna 100 de tigari.
O zi are 24 de ore (timp in care, teoretic, mai si dormi cel putin un sfert). O ora are 60 de minute. Facand un calcul simplu, 24 (ore) * 60 (minute pe ora) = 1440 de minute.
O tigara se fumeaza in aproximativ 7 minute, depinde de cat de pofticios esti la acea ora, cat timp ai la dispozitie etc etc. Prin asta, ajungem la rezultatul ca se pot fuma, legat, fara pauza (nici macar de tigara, s-ar zice, dar nu e cazul), nici mai mult, nici mai putin de 205 tigari, in 24 de ore. Desigur, cu un asemenea program si un asemenea target, poti sa-ti iei adio de la somn. Daca luam in considerare ca somnul face parte din datoria zilnica pe care trebuie sa o platim organismului si, oricat ne-am revolta noi, tot picam, la 6 ore de somn, ramanem cu 18 ore de fumaceala si rata scade si ea, tot cu un sfert, la 150 de tigari.
Daca mai tinem cont si ca omul mai si mananca, se mai spala, se mai uita la un film, ii mai arde si lui de o harjoneala, ceea ce ne vorbesti tu aici pare din ce in ce mai fantasmagoric. Tre' sa munceasca, sa poa' sa contribuie la imbogatirea companiilor de tigari. Daca e prea mic sa munceasca, trebuie' sa mearga la scoala. Daca e prea boss pentru ambele si e patron, are afaceri de incheiat, tot ar trebui, odata si odata, sa lase tigara jos din bot.
Am demostrat ca aberezi. N-am facut-o cu vreun scop anume, doar ma plictiseam graaaaaaaaaaavvvvvvvvv.
Hai, pa!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

GenOm, da' bine zici.
Dacă toți ne-am plictisi ca tine, ce fain ar fi... Poate ar ieși și țara din rahat.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Buna gluma.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, numai de modești dau în ultimul timp...

Nu glumeam. Să te mai plictisești, că te prinde bine.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Taci ca esti pe langa subiect si nu-l mai aproba pe ala ca abereaza mult eu chiar fumez atat m-am lasat de scoala si am timp berechet de fumat

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai întrebi? Și nu mai exagera! La 5-6 pachete pe zi ne scriai acum de pe lumea cealaltă. Nu cred că poate cineva să fumeze atât, fără să ajungă la urgență, da' mai și în mod regulat și la doar 15 ani.

Ai vrut să vezi câți fraieri găsești pe TPU?

| mgtow a răspuns:

Esti dependent, eu fumez cateodata narghilea, 0% nicotina doar aroma de calitate.

| OanaG a răspuns:

In loc sa dai 60-70 lei pe pachetele de tigari, te-as sfatui sa faci altceva cu banii. La 15 ani e exagerat. Esti ultrasupermega dependent. Pai iti dai seama cum iti distrugi corpul la 15 ani, pai cand ajungi la 20 de ani nu mai judeci bine, omule. Daca nu te poti lasa, macar mai redu putin din ele...

Nu fumez.

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Bineinteles ca esti dependent omule.In plus ai 15 ani si n-ai voie nici macar sa pui botul pe o tigara.Si nu.Nu fumez ca am 13 ani si sunt cu capul pe umeri.

Sper ca te-am ajutat happy

| benny a răspuns:

Adica tu de cand te trezesti pana te culci nu faci altceva decat sa fumezi 24 din 24 pai la 100-120 de tigari pe zi cred ca nu mai apuci majoratul

| BiancaDenisa a răspuns:

Da,esti dependent! Eu nu fumez si sincer nici nu am de gand.Si eu care spuneam ca tatal meu fumeaza mult si el fumeaza doar un pachet la 2 zile...oai, esti extra dependent, lasate de tigari!

Răspuns utilizator avertizat
| Eღilia62 a răspuns:

Ce minciuna, daca ai fuma 5-6 pachete ai intra in coma la anii astia!

| xlmpq a răspuns:

Cum puteti sa-l credeti pe asta? are si el vreo 10 ani si si-a bagat si el acu cateva saptamani netu si acu se crede zeu laughing

| edy1321 a răspuns:

Se poate spune ca esti increzut, bogat daca dai 62 lei pe zi doar pe tigari. Eu zic ca esti prost si laudaros.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti mult mai mult decat dependent.E absolut anormal sa fumezi atat de mult!(daca stam si ne gandim, chair fumatul este anormal!)

Reconosc ca am fumat de vreo 2-3 ori,insa m-am lasat.Te sfatuies si pe tine sa te lasi de fumat, dauneaza foarte mult si nu o sa vezi acum daunele, o sa le vezi in timp.

| CosmicKarma a răspuns:

Se poate spune doar ca esti idiot.

| deliamaria13 a răspuns:

Nu esti dependent! Esti super-mega-ultra-giga dependent copile! lasa-te de tigari ca o sa mori pe la 20-25 de ani! Trezeste-te!

| Zeroosi a răspuns:

Daca nu te poti lasa esti dependent...eu am 16 ani si nu fumez.dar te sfatuiesc sa nu mai fumezi, in primul rand iti faci bine tietongue poti sa spui asa:gata azi nu o sa mai fumez? ia incearca

| Cashlin a răspuns:

Pai!happy.Este normal sa fii dependent! Daca fumezi atatea, rinichiul tau ar puteaa. sa` nu mai fie in reguula! nu mai fuma atatea.adiqa.iti strici rostul vietiihappy

| MihaelaRadu a răspuns (pentru Cashlin):

Plamanii,nu rinichiiwinking

| ReyIzInsane a răspuns:

5-6 pachete pe zi rolling on the floor? Nu esti deloc dependent ...esti ceva mai sus decat dependent, nu gasesc cuvant pentru asta. Eu nu fumez, mi s-a oferit ocazia si am refuzat. Avem aceeasi varsta. Mai bine te-ai lasa. E greu, dar nu e prea bine daca la 15 ani fumezi 5-6 pachete pe zi. Eu credeam ca vrei sa spui pe saptamana... Eh.

| blbalblalba a răspuns:

Eu nu fumez da 5-6 pachete is prea exagerat frate straight face Mai incet cu fumatu happy... am cineva in familie care fumeaza 2 pe zi atat straight face Funda?

| addyna a răspuns:

U c crezi daca ai spus ca p zi (adica in fiecare zi )nu ai spus ca fumez azi 5-6 pachete si peste 1 saptamana iar fumez5-6...Daca o tii tot asa nu ajungi la 20 d ani