| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Funada 110%. Pe bunica mea o doare limba si gura din cauza a catorva afte bucale. Dati-mi repede un remediu e asa de aproape o saptamana si vreau sa se faca bine.Va rog dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cezarycic a răspuns:

Uita-te aici cum se trateaza, daca nu. trebuie sa faca un consult.http://sanatate.acasa.ro/boli/cum-sa-tratezi-aftele-bucale-13853.html iti doresc numai bine! spre ca bunica ta sa se faca bine:*funda;;)?

4 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Aftele pot fi provocate de consumul unor alimente acide sau acidifiante, printr-un exces de alimente iritante (ardei, piper, mustar, nuci), prin carenta de vitamina A.
Un meniu echilibrat previne aparitia stomatitei si a aftelor. Consumul de alimente care contin vitamina C, al sucului de varza cruda (cate 2 linguri la fiecare masa), al germenilor de grau poate duce la disparitia aftelor.

Aftele sau stomatita este o inflamatie a mucoasei bucale, bolnavul resimtind dureri vii, uneori senzatia de arsura in cavitatea bucala, accentuata de alimentele iritante, de condimente.
Adesea, in limbajul popular, acestea sunt un semn ca "ti s-a aplecat" de la vreun aliment.Medicina traditionala chineza a stabilit, cu mii de ani in urma, ca exista o legatura stransa intre starea de functionare a splinei si stomacului- pe de o parte - si aspectul cavitatii bucale - de cealalta parte. Se spune ca gura este deschiderea energetica a splinei si a stomacului.
Foarte bun este Urgo-afte. Este un solutie cu glicerina care contine un medicament. Dar daca aftele sunt infectate,adica deja s-au adancit,are stomatita, care poate fi de mai multe feluri, si trebuie sa mearga la medicul de familie pentru tratament cu antibiotic sau tamponari cu nitrat.

| iuli a răspuns:

Apa de gura este buna pentru acest tip de probleme. Dar exista si ceva geluri speciale care cred ca se gasesc in farmacii. Daca nu trece ar fi bine sa se duca la medic.