| jon22 a întrebat:

FUNDA.Am inteles ca daca mananci repede poti sa faci apendicita este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Si in teorie ar purea avea rol protector impotrva apendicitei (dar criminal pentru restul sistemului digestiv, asa ca nu iti recomand). Ca o bucatica dintr-un aliment sa obstrueze lumenul apendicului si sa duca la apendicita, acel aliment trebuie sa nu fie digerat de sucul gastric, panceatic sau bila. Daca mananci repede, cel mai probabil, nu mesteci mancarea cum trebuie, si inghiti bucati mai mari. Aceste bucati de alimente nedigerabile (corji de seminte) daca sunt mai mari (datorita mancatului rapid) au sanse mai mici (teoretic) sa obstrueze lumenul apendicelui cecal avand in vedere ca diametrul acestuia este de doar 1-2mm.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat, nu exista nici o legatura.

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună!
Nu este adevărat. Dic câte ştiu nu ai ce să păţeşti!
Baftă!

| InuIo a răspuns:

Nu. Nu e adevarat. Si eu am avut apendicita de la o guma asa ca ai grija ce mananci :-p.

| ThZura a răspuns:

Nu este adevarat, deoarece apendicita se face daca mananci seminte necojite. Fundaaa?

| BluX a răspuns:

Nu cred ca e adv.eu cand vin de la scoala imi e o foame si mananc 5 min 2 feluri si asa fac din cls I si sunt in a 8-a laughing deci nu cred

| PcvXd a răspuns:

Nu apendicita faci daca sari sau chestii de astea asa am auzit eu ...depinde ca multi zic lucruri diferite nici nu stii ce sa mai crezi

| Kill4You a răspuns:

Nu,dar nu este sanatos.Nu te saturi destul la masa si e riscul ca stomacul tau sa creasca si sa te,, umfli,,. Este bine sa mananci incet nu te grabeste nimeni

| Bl4kAng3l a răspuns:

Nu.Dar nu e prea bine sa mananci repede pentru ca inghiti bucati mari de mancare si le digerezi mai greu si o sa te doara stomacul.

| luzzza a răspuns:

Sincer,nu cred ca poti face.Dar totusi du-te la medic si intreaba.