| CiocolataCuPiper a întrebat:

Funda - am multe puncte negre pe nas si toate cosurile care mi se fac mi se fac sub piele... cum sa fac sa dispara crying?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Louuder98 a răspuns:

In magazinele mari, nu stiu daca se gasesc la farmacie.
Am gasit un tratament de la o cosmeticiana :
1.Iti faci un gomaj cu un gel special(acel gel care parca are nisip in el) sau daca nu ai gel te speli bine bine pe fata cu apa calduta.
2.stai vreo 10-15 minute la aburi (deasupra unei oale cu apa fierbinte cu un prosop pe cap)(acest pas este f important pentru ca iti deschide porii).
3. te duci in fata oglinzii si iti cureti fata apasand usor cu ambele degete aratatoare invelite in servetele moi si fara zgrunturi(e buna si hartia igienica foarte moale, dar pune-o in mai multe ca sa nu se rupa)(ai grija nu apasa foarte tare si sa nu strangi cu unghiile ca iti raman semne)(schimba servetelul de fiecare data cand se murdareste si nu folosi acelasi servetel pe punctele infectate).
4. te dai pe toata fata cu tonic pentru fata(sau te clatesti bine cu apa rece).
5. aplici o crema un pic grasa printr-un masaj de cel putin 5 minute pe toata fata(miscarile sa fie de jos in sus, poti folosi miscari alternante, palmuiri, etc)
6.stergi surplusul de crema.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După o baie de abui, apeși cu pernițele degetelor zonele afectate de puncte negre și apoi comprese reci cu ceai de mușețel, nu uita că trebuie să te demachezi în fiecare seară chiar dacă nu obișnuiești să te machezi, ai porii dilatați și de aceea ai tenul cu probleme.
Pentru coșuri folosește o mască pe bază de acid salicilic, săpun cu sulf.
Pa, pa.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am avut probleme cu cosurile si punctele negre foarte mult timp.
Am reusit sa scap de ele dupa ce am gasit un doctor dermatolog foarte bun si un tratament recomand de el foarte eficient.
Medicul mi-a dat sa imi cumpar tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation

Pe langa creme mi-am am inlocuit sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei 100% pur de arbore ceai.
Dupa cateva zile de folosire, deja tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil iar cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce.
Dupa ceva timp, toate cosurile si punctele negre s-au uscat complet.
Medicul mi-a zis ca cremele anti-acnee cu arbore de ceai (Tea Tree ) sunt foarte puternice si un mare avantaj e ca nu iti irita pielea asa cum fac in general produsele cosmetice sau cremele de cosuri din farmacie.
Iti recomand produsele daca inca ai probleme cu acnee si punctele negre.

| CiocolataCuPiper explică (pentru Gabriela_Mihaela_1990):

Acnee nu, doar puncte negre... de unde mi le pot cumpara?

| Louuder98 a răspuns:

Punctele negre de pe nas poti sa le "faci sa dispara" cu plasturi speciali care se pun pe nas peste noapte, si dimineata cand se scot, cosurile raman pe plasture.
Cosurile sub piele (cosuri in carne) se trateaza daca te dai cu crema de galbenele sau te spali cu ceai de musetel pe fata. E foarte posibil sa aiba efect, dar daca nu du-te la doctorul de familie sa iti recomande o crema sau cevawinking

| CiocolataCuPiper explică (pentru Louuder98):

De unde imi cumpar acei plasturi? de la farmacie?

| CiocolataCuPiper explică (pentru Louuder98):

Asta e pentru punctele negre sau cosurile de sub piele? thinkinghee hee

| Louuder98 a răspuns (pentru CiocolataCuPiper):

In magazinele mari, nu stiu daca se gasesc la farmacie.
Am gasit un tratament de la o cosmeticiana :
1.Iti faci un gomaj cu un gel special(acel gel care parca are nisip in el) sau daca nu ai gel te speli bine bine pe fata cu apa calduta.
2.stai vreo 10-15 minute la aburi (deasupra unei oale cu apa fierbinte cu un prosop pe cap)(acest pas este f important pentru ca iti deschide porii).
3. te duci in fata oglinzii si iti cureti fata apasand usor cu ambele degete aratatoare invelite in servetele moi si fara zgrunturi(e buna si hartia igienica foarte moale, dar pune-o in mai multe ca sa nu se rupa)(ai grija nu apasa foarte tare si sa nu strangi cu unghiile ca iti raman semne)(schimba servetelul de fiecare data cand se murdareste si nu folosi acelasi servetel pe punctele infectate).
4. te dai pe toata fata cu tonic pentru fata(sau te clatesti bine cu apa rece).
5. aplici o crema un pic grasa printr-un masaj de cel putin 5 minute pe toata fata(miscarile sa fie de jos in sus, poti folosi miscari alternante, palmuiri, etc)
6.stergi surplusul de crema.

| dianadienutza142 a răspuns:

Buna,am si ieu aceeasi probleba, ati recomand sa te speli pe fata dimineata si seara cu sapun dove, si dimineata sau /seara cu o crema de argila pentru puncte negre ( ieu folosesc cea de la avon ) dar inainte de ati pune crema/masca pentru puncte negre, pune un trun bol apa fierbinte de la robinet, si stai asea vreo 5min ( sau mai mult )Mult noroc.Pa

| dianadienutza142 a răspuns:

P.S stai cu capu an aburi de la apa fierbinte, iar pentru cosurile pe subt piele ati recomand saa te speli cu sapuj dove si seara sa te faci cu crema nivea.