| Alex4ever44 a întrebat:

Funda!

Am probleme la colon?

Fac foarte cremos, la fel ca o pasta.
In ultimele doua saptamani am facut odata pe saptamana, la fel.

Asta mi s-a intamplat dupa ce intr-o zi m-am tinut tare sa nu fac pana ajung acasa si am simtit o plezneala.

Burta nu ma doare, ci doar ma apasa foarte putin.

Ce credeti ca poate fi?
Vreau o parere de specialist, daca se poate, sau cineva ce a avut aceeasi chestie.

Nu vreau sfaturi gen "du-te la doctor", am sa merg, dar pana atunci sunt doar curios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sigur e problema de colon sau de sistem digestiv. Pareri de specialist nu gasesti aici, specialistii sunt la cabinete. alt sfat nu iti pot da decat sa vizitezi macar medicul de familie si sa spui toate astea. daca spui ca faci si rar, la doua saptamani sauodata pe saptamana sigur ca e o problema de colon sau sistem digestiv cum am mai spus. Un blocaj intestinal sau....nu sunt in masura sa iti pun un diagnostic.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de un blocaj intestinal, daca spui ca faci o data pe saptamana. Incearca sa mergi la medic cat mai repede. Nu prea este normal sa ai scaun doar o data pe saptamana.

| vanessa1075 a răspuns:

Ar fi bine sa excludeti din regimul alimentar urmatoarele: produsele condimentate, expuse la temperaturi extreme (foarte cald, foarte rece), carne grasa, sarata, afumata, mezeluri, carnati, lactate( branzeturi fermentate, sarate, afumate, smantana), bauturile carbogazoase, alcool, tutun, prajeli,, dulciurile concentrate, zarzavaturi crude. sunt indicate medicamente cu efect de incetinire a tranzitului intestinal – antidiareice si antispastice.
ar fi bine de completat investigatiile cu o colonoscopie (endoscopie digestiva inferioara). Oricum nu cred ca este nimic grav. Probabil un mic dereglaj. Dar cel mai bine este cum ai si spus sa mergi la doctor! O seara faina!