| anonim_4396 a întrebat:

,,funda,,care sunt cele mai bune vitamine, cele de la plafar sau farmacie? dovezi clare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DinPlante a răspuns:

Diferenta intre vitamine consta in modul de obtinere : prin sinteza sau din extracte din plante, fructe sau legume. Acum in farmacii gasesti atat vitamine obtinute prin sinteza cat si din fructe si legume, deci nu putem spune ca cele din farmacii sau cele din plafar sunt toate obtinute din extracte naturale sau prin sinteza. Oricum, cele obtinute din fructe si legume au o biodisponibilitate mai mare, adica organismul le recunoaste, le prelucreaza si aduc un beneficiu mai mare decat cele de sinteza (obtinute prin niste reactii chimice).

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Eu as zice sa le iei din ambele surse, dar prefer farmacia.

| Lariiiiiiii a răspuns:

De la amândouă

| Lisiele a răspuns:

Cele mai bune vitamine sunt alea naturale:fructe si legume>Dar poti incerca ceva de la plafar, e cat de cat mai natural.