| Mario1994 a întrebat:

Ce alimente sunt care sa conțină vitamine? Vitaminele de la farmacie sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumă fructe de sezon, sunt pline de vitamine şi sunt încărcate energetic pozitiv. Vitaminele din farmacie le iei la recomandarea medicului.
Pa, pa.

Bula
| Bula a răspuns:

Fructele si legumele coapte, proaspete contin cele mai multe vitamine si minerale, necesare organismului.
Poti manca din ele crude (ne-preparate) cat incape: organismul nu se va imbolnavi daca mananci prea mult din ele!

Fructele si legumele fierte pierd partial vitaminele si mineralele din ele, dar ele se regasesc in zeama (supa) in care le ai fiert, daca nu a fost varsat.

Vitaminele din farmacie sunt doar pentru eventuala compensare a unor lipsuri de vitamine, iar continutul lor este minim, in doze suficiente pentru o zi. Astfel cumperi produsele lor pentru bani grei, in loc sa mananci fructele sanatoase din livada si legumele din gradina.

| AvalohAlyn a răspuns:

Îți recomand vitaminele Alive! sau Vitamax. Daca vreo ceva mai ieftin recomand Eurovita.Le găsești în farmacii!

| RAY a răspuns:

Http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......em-nevoie/

iti recomand pentru sistemul tau imunitar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vitaminele se absorb așa cum trebuie când sunt însoțite de minerale, antioxidanți și alte substanțe potențatoare de efect care le mărește eficacitatea de sute de ori. Toate acestea se găsesc împreună doar în plante, și fructe. Vitaminele din farmacie, din fabrică nu au acelaș efect.

| aXy99 a răspuns:

"Ce alimente sunt care sa conțină vitamine?"
Orice e natural si neprocesat contine vitamine si/sau minerale. Chiar si unele alimente procesate contin, dar mai rar.

"Vitaminele de la farmacie sunt bune?"
Da, sunt bune si acelea, dar e bine sa iti schimbi alimentatia la inceput, daca nu reusesti asa, ia suplimente.

| Plato a răspuns:

Uite aici: https://www.health.harvard.edu/......d-minerals

Da, sunt bune si alea, dar mai bine sa le iei din alimentatie.

| GouDidodino a răspuns:

Da, sunt foarte bune si vitaminele de la farmacie

| PitR a răspuns:

Fructe si legume in special. Toate. Depinde de ce vitamine ai nevoie. Dar nu dupa ureche ci dupa recomandarea medicului in cazurile cronice.
Si cele de la farmacie sunt bune dar de preferat sunt cele din fructe si legume proaspete.
Cumpara fructe de sezon, proaspete cat mai variat si ai sa vezi ca preferi unele in detrimentul altora. Organismul stie singur de ce are nevoie si isi ia din alimente ceea ce ii trebuie si in cantitatile care ii trebuie. La piata! happy