| Dăăqueen008 a întrebat:

Funda!
Mai intai spalatul pe dinti si clatirea cu apa de gura, apoi folosirea atei dentare sau invers?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bioxenial10 a răspuns:

Bună, Dăăqueen008! Ordinea corectă este următoarea: spălatul pe dinți, ața dentară și apa de gură. Spălatul pe dinți trebuie să aibă o durată de 3-4 minute, iar regula cea mai simplă de periaj corect este cea de "mișcare de la roșu la alb", adică de la gingie spre marginea ocluzală a molarilor, premolarilor și marginea superioară a coroanei caninilor și incisivilor. Se recomandă utilizarea aței dentare de două ori pe zi (dimineața și seara), aceasta suplinind funcția periuței de dinți și anume, aceea de elimina infiltrațiile dintre dinți sau măsele. Trebuie să folosești ața dentară cu atenție, căci utilizarea ei agresivă determină leziuni ale gingiei care-ți pot crea probleme destul de serioase. Apa de gură (folosită o singură dată pe zi; dimineața, eventual) este cea care curăță, în fine, orice impuritate care n-a putut fi eliminată prin cele două metode mai sus amintite. Cei de la Listerine sunt clinic certificați ca fiind cei mai buni producători în acest segment, însă produsele de acest gen trebuie folosite cu moderație și cu atenție asupra efectelor pe care le au asupra cavității tale bucale. Clătirea cu apa de gură se face energic, spre deosebire de utilizarea aței dentare, pentru că numai așa poate acționa cu adevărat în zonele inaccesibile. Mult succes și felicitări pentru adoptarea unui obicei sănătos!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Ata dentara de a elimina resturiile din zonele inaccesibile!happy
2) Spalatul dintiilor pentru curatare!happy
3) Apa de gura pentru un miros placut, o respiratie proaspata!happy

| Vlach a răspuns:

E asa cum le-ai zis

| ShadoWCrist a răspuns:

Asa cum le-ai enumerat tu este ordinea corecta.Succes!