| Dextro a întrebat:

Funda pentru care ma ajuta! Vreau sa imi fac dintii albi si sa scap de carii ( dar fara sa ma duc la dentist ) si am auzit ca e bine sa te speli cu sare, asa ca intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.inainte sa ma spal cu sare mai intai trebuie sa ma spal cu pasta de dinti?
2.trebuie sa pun sare pe periuta sau pun doar cu degetul?
3.cat timp trebuie sa ma spal cu sare?( o saptamana, o luna?)
4.de cate ori pe zi/saptamana trebuie sa ma spal?
5. o sa afecteze gingiile?

P. S.: sunt fumatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Eu ma spal cu sare zilnic dimineata in loc de pasta de dinti si niciodata nu m-am spalat dupa ce am folosit pasta pentru ca mi se pare inutil fiindca sarea are acelasi efect (curata dintii, ii albeste doar ca nu iti lasa mirosul acela mentolat ca si pasta de dinti)
Eu cand ma spal ud periuta si o bag apoi in ceva in ce am pus sare si asa ma spal.
De spalat poti sa te speli tot timpul ca e foarte buna. Bunicul meu toata viata s-a spalat doar cu sare si la 70 de ani are inca dintii lui care sunt foarte sanatosi.
Gingiile nu ti le afecteaza ca nu are de ce. Totusi trebuie sa ai grija sa nu freci prea tare pentru ca sarea fiind grunjoasa s-ar putea sa iti provoace rani( mai ales la inceput)
De albit ti se vor albii da fi sigura ca nu vor fi ca laptele( asta depinde si de cum au ei cularea naturala fara pete etc)

| Pufulete456 a răspuns (pentru Dana211):

Trebuie sare gronjoasa sau de aia fina?

9 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Eu voi fi un viitor dentist, deci te rog din suflet du-te la medicul stomatolog sa-ti repare cariile. Ele nu se trateaza acasa. Pot ajunge la nerv, dupa aia dai in complicatii ( obturatii, extractia maselei ). Cu atat mai repede, cu atat salvezi maseaua de la extractie. Faza cu spalatul cu sare nu am incercat, deci... nu stiu cum e. Dar din cate am auzit de la medicul meu dentist este ca iti sensibilizeaza smaltul.
Succes la dentist! Si sa nu-ti fie frica. Spune-i medicului sa-ti faca anestezie si sa te ia mai cu usurelul. happy

| Dextro explică (pentru Tourniquet):

Daca tot ai zis ca vei dori sa fi denstist, zi-mi si mie, te rog, la o prietena de a mea [ are 14 ] i-a cazut o bucata dintr-o masea si mai are o bucata, ii va creste la loc sau trebuie sa se duca la dentist?

| Tourniquet a răspuns (pentru Dextro):

Banuiesc ca maseaua e cariata. Nu, nu ii va creste la loc. Trebuie sa se duca la dentist. El va lua hotararea daca o va scoate sau nu. O sa trebuiasa radiografie la masea. Deci mai bine face maine radiografia si se duce vineri la stomatolog. Cu atat mai repede, cu atat mai bine... happy

| corolav a răspuns:

Dacă ai carii în dinți nu le poți trata fără să mergi la dentist.
Du-te din timp altcumva vei avea necazuri. Cariile la dinți sînt o problemă foarte serioasă.
Dacă ți-e frică de intervenția chirurgicală, rogi dentistul să-ți facă o injecție cu xilină și 2 - 3 ore nu mai simți gura deloc și medicul poare lucra în voia cea bună. Iar tu nu vei simți nici o durere.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| CoCoMona a răspuns:

Sau poti incerca asta: http://www.ramonateethblog.com/ - "a avut norocul sa gaseasca noul stilou de albit dintii. Am folosit acest stilou, am reusit sa-mi albesc dintii cu 4 nuante, si astfel am si economisit o suma mare de bani pe care ar fi trebuit sa o platesc la stomatolog...Ca sa fiu cinstita, am avut de-a lungul timpului obiceiuri proaste care au contribuit la ingalbenirea dintilor. Imi place vinul rosu, cafeaua si din pacate am inceput sa fumez cand eram in facultate. Am fumat mai mult de 10 ani, pana cand intr-un final am reusit sa renunt. Desi eram foarte fericita ca am reusit sa ma las de fumat, eram si foarte dezamagita ca dintii mei nu isi reveneau. Nu pot spune ca ma spalam pe dinti de doua ori pe zi tot timpul, insa in general am avut mare grija de dantura mea. Indiferent cate paste de dinti am schimbat, dintii mei nu si-au revenit la albul lor natural."

| AlexStiLL a răspuns:

Buna eu sunt baiat si tot asa am facut tongue deci sa iti dau niste raspunsuri :
1 : te speli bine cu pasta de dinti inainte sa te speli cu sare
2 : poti sa pui sare pe deget se spala mult mai bine
3 : eu m-am spalat 4-5 saptamana si am dinti albi imaculati dar trebuie sa ii si pastrezi adica mai putina cola, cafea
4. de 3 ori pe zi ma spalam si dupa ce mancam
5. nu afecteaza deloc gingiile tongue

P. S : si eu sunt fumator tongue

| Paul_Sean_1995 a răspuns:

Cum adica? Ce sare? De lamaie sau sare ..sare happy