| Cristian121 a întrebat:

Funda! Salut TPU! Acum 4 zile au inceput primele simptome ale otitei externe furunculoase iar ieri m-am dus la ORL. Doctorita mi-a prescris Oxacilina de odata la 8 ore (50mg / pastila), Parasinus odata la 6 ore, Claritine seara (1) si 3 PIcaturi Otacalm si 3 PIcaturi Betadine de 3 ori pe zi.
Am observat ca pe internet cei care sufereau de aceasta boala aveau secretii din ureche.
Mi-a prescris bine doctorita?
Cate zile va durea pana o sa ma vindec?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DoarUca a răspuns:

Vara trecuta am avut si eu otita. Tieam vata in urechi si da aveam secreti din urechie. Din tot ce ai scris tu mai sus imia mintesc ca sigur am folosit otocalm. m-a tinut vreo saptamana. In prima zi nici nu imi dadeam seama ca ma poare findca ma durea foarte putin. Apoi a doua zi a inceput sa ma doara mai tare. Dina treia zi a ineput sa apara acele secreti. Nopatea nu puteam dormi si plangeam de durere.
Cred ca doctorita ti-a recomandat bine. Dar daca nua i acele secreti care sunt de fapt lichidul din acea inflamatie sau buba este de rau. Pentru ca asa iese lichidul rau si rana sau buba se vindeca,. Eu zic sa maia stepti o zi si daca nu sa te duci la ORL.
Funta?

| Cristian121 explică (pentru DoarUca):

Mai astepti si alte raspunsuri.