| BruNNeTu a întrebat:

Hei TPU vin cu o problema.
La varsta de 7-8 ani am fost operat de otita aproape in ultima faza.sad
Dupa operatie pe la varsta de 13-14 ani am inceput iar sa fac infectie la urechea care mam operat din cauza ca imi intra apa in ureche mergeam la doctor luam tratament si niste picaturi de ureche FLOXAL si imi trece acum 2 saptamani am fost la piscina si pt.ca a venit vara mam aruncat mam balacit ca un copil de 5 ani in apa dupa 2 zile am facut infectie am fost la doctor mi-a prescris o reteta: Nurofen, Maxitrol picaturi pentru. ochi dar doctora a spus ca sunt si pentru urechi si Ciprinol le iau de 4 zile respect tratamentul dar ma ingrijoreaza ca ma doare cate odata urechea si capul doar partea cu urechea.Este ceva grav? Funda+Vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Faptul ca ai o infectie, este si normal din pacate sa te doara. E o zona sensibila si din pacate dureroasa in cazul infectiilor auriculare.tu tine-te de tratament, control periodic si o sa te faci bine. Tu trebuie sa ai mare grija, sa nu iti mai intre apa, sa te feresti de infectii, sa faci spalaturi auriculare periodic.
Maxitrolul de regula se foloseste in insilatii oculare dar substanta activa fiind neomicina (un antibiotic) care inhiba agentul inflamator se poate folosi fara probleme si in partea auriculara.
Nurofen este pentru durere iar Ciprinolul are ciprofloxacina ca substanta de baza si are ca scop sensibilizarea unor microorganisme care se foloseste si in infectii auriculare si cele oculare.

4 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Ai grija, otita recidiveaza! Stai acasa si ia-ti tratamentul, fereste-te de curent si ai grija cand faci dus. Zona aceea e sensibila, iti recomand ca maine dimineata sa dai o fuga la orelist ca sa-ti mai spuna ce ai de facut. Sa nu iei leacuri "dupa ureche", poti sa surzesti! Sanatate, o sa-ti treaca!winking

| georgyanna22 a răspuns:

Poate sa fi tras si putin curent.Incearca niste ulei incins 2 trei picaturi, cat sal suporti nu incins rau sa te arzi si pui pe cineva sa ti puna in acea ureche 2 3 picaturi si nu vei mai aveanimic este foarte bun uleiul(de floarea-soarelui)

| Azµre a răspuns (pentru georgyanna22):

Le ai pe toate? Omul are probleme grave, e vorba de o otită care recidivează, o otită cronică! Nu se aplică tratamente băbești! Se merge la medic, dacă la ăsta nu a rezolvat nimic, se duce la altul! Iar el trebuia să fie conștient că la o otită cronică nu are voie să bage capul sub apă, iar dacă o face să își cumpere dopuri de urechi!

| vangaelis a răspuns (pentru georgyanna22):

Te rog nu mai sfatui lumea aiurea, cu tot respectul de rigoare, nu ai idee ca aceasta solutie data de tine este real un pericol pentru sanatate? nu are nici o valenta medicala asa ceva. Pentru desfundarea si dezinfectarea urechilor se foloseste alcool boricat iar pentru probleme de natura infectioasa se folosesc picaturi cu antibiotic in nici un caz ulei si alte minuni.