| bogdanfree14 a întrebat:

FUNDA! va rog raspundeti repede! Am un prieten apropiat care are un copil de 2ani si 6 luni. ( o fetita). Acelei fetite i-a iesit la subrat un furung... au fost la medic si i la stors iar dupa 4 zile i-a iesit o galma. Ce poate fi? HELP! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Galma aceea poate fi un ganglion inflamat --- cel care poate stabili cu siguranta este numai medicul! --- este bine sa consultati si un dermatolog fiind vorba, initial, de un furuncul.

| BGDs a răspuns:

Probabil nu s-a drenat complet si s-a format la loc. Furunculul nu trebuie stors, trebuie inciziat si curatat. Daca e la subrat e posibil sa fie hidrosadenita si nu furuncul. Spune-i sa o duca la un chirurg

| MMihai a răspuns:

A fost la un medic prost pregătit profesional!
Ăla cred că trebuia să fi fost electro - cauterizat!
Trebuie să meargă cu fetița la un medic adevărat, nu un idiot care a luat o diplomă de medic!

| OmNom a răspuns:

Salut am avut si eu mai multi daca i s-a inchis inseamna ca i-a ramas camasa aceea poate produce peste ani mai multi dar daca vrei sa disparaeu asa am facut: eu am imprumutat de la doctor un aparat si il puneam in acel loc si stateam 15 min timp de 1 saptamana iar apoi s-a trecut semnul.(nu e neaparat sa faci acel tratament cu aparat caci ramane semnul dar peste ani s-ar putea sa reproduca altii )nu fi atat de sigur caci si eu mai am un semn la picior si nu am patit nimic
sper sa te fi ajutat-insanatosire grabnica

| deeadeea_9999 a răspuns:

Boli