| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate am o galma la subrat si nu stiu ce este si ma doare si sanul, am fost la medic si mi s-a spus ca nu este nimic grav ce trebuie sa fac si ce anume am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Galma de la subrat este ganglionul de acolo.Acesta se marestea si de la infectii si de la alte cauze mult mai grave. Uneori poate ramane marit de la o infectie mare pe care ai avut-o in trecut (amigdalita de ex.)Cauta alt doctor, pentru o a II-a opinie, pentru siguranta ta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la un alt doctor, eventual la un cabinet privat, nu te doare degeaba.

mira
| mira a răspuns:

La ce fel de medic ai fost? Nu ti-a dat niciun tratament? Mergi la ginecolog si acesta te va dirija spre un alt specialist.Nu neglija.

| lacrima_4340 a răspuns:

Sper din tot sufletul sa nu fie ceva foarte grav, adica la ce te gandesti tu.Fii atenta, eu am avut tot asa ceva sub forma unui bob de malai la subrat, dar diferenta e ca pe mine nu m-a durut nici un san.Eu am fost diagnosticata cu niste pete la plamani(un fel de tbc); acesti noduli se pot trage chiar de la plamani. Unde ai fost la medic, nu ti-au facut niste radiografii? Ar trebui sa-ti faci sa fii linistita.Chestia cu nodulul mie mi-a trecut cu un antobiotic si o crema prescrisa de medicul pneumolog.La mine asa s-a intamplat, nu trebuie sa te sperii, incearca un alt doctor sa vezi daca spusele primului se suprapun cu celui de-al doilea. Sanatate multa iti doresc.

| eu_stie_tot a răspuns:

Nu sunt tocmai expert, dar stiu ca medicii palpeaza la subrat sa caute astfel de galme ca sa vada daca ai cancer de san sau nu. Eu zic sa te duci repede la alt medic sa verifici. Nu vreau sa te ingrijorez dar e posibil sa ai. Cu cat afli mai repede cu atat ai sanse mai mari sa scapi de operatie. Din nou zic, nu sunt expert, iti zic doar ce stiu

| wsimo a răspuns:

Cel mai probabil este o inflamare a ganglionului, daca medicul ti-a spus ca nu e nimic grav.Ar trebui sa faci si o cura de detoxifiere a organismului, si sa fii atenta si la ce deodorante folosesti-multe dintre ele contin aluminiu, pentru. a opri transpiratia, dar sunt foarte periculoase pentru.corp pentru. ca astfel toxinele nu se elimina ci se acumuleaza ceea ce poate duce la inflamarea ganglionilor.