| laura_9178 a întrebat:

Fundita! cum pot scoate viermii din cirese? le-am lasat in apa o seara dar degeaba. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Desfaci fiecare cireasa si cu unghia il scoti pe "dansul" din fruct si-l pui sa inoate intr-un pahar cu apa.Eu, si daca mananc 5 kg de cirese, asta este procedeul! Doar daca mananc din pom nu procedez asa, cu toate ca sunt si acolo! Cred ca daca
as sti ca am mancat unul (vierme)...as face icter galopant! Poate de aceea fructele mele preferate sunt visinele. Cand imi creaza suspiciuni... le deschid si pe ele!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cu pensetalaughing

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am observat că dacă le ţii la frigider, viermii au tendinţa să iasă. Le poţi spăla după aceea.Nu ştiu dacă ies chiar toţi şi nici nu vreau să ştiu, când mănânc cireşe prefer să nu mă gândesc la ele ca la nişte garsoniere locuite...

| Brotacelu a răspuns:

Stiam eu o varianta cu biscuiti laughing)
Din 5 in 5 minute le dai cate un biscuite timp de o jumate d ora, apoi ii astepti cu parul ca o sa iasa sa iti ceara biscuiti laughing))
...glumeam

Uite o varianta
Adaug un pic de otet in apa in care speli ciresele (1 lingura la 2 litri de apa), apoi le limpezesc cu apa rece si gata. big grin
Distractie placuta

| basexcu a răspuns:

Mananca asa... viermii contin proteina happy si sunt viermi de fruct deci sunt sanatosi happy nu are de ce sa iti fie greta

| Constantin_Anghel_1948 a răspuns (pentru basexcu):

Dar sa nu fie in post, miercurea sau vinerea!

| AcI a răspuns:

Sunt mai multe metode!
1.Arunci Ciresele
2.Cumperi cirese fara samburi
3. Le cureti una cate una pana ce ametesti laughing
u alegi cei mia usor laughing rolling on the floor

| kayla a răspuns:

Eu stiam tot asta cu apa, dar ma rog altceva nu ai ce face trebuie tratate la timpul lor. Ai putea sa le lasi sub apa rece si apoi la frigider

| ghitza_2903 a răspuns:

Incearca sa torni peste cirese apa fierbinte

| DouaPuncteD a răspuns:

Cum sa le pui draga mea in spirt? :O doamne, cred ca nu realizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desfale in 2 si bagale in apa doar nu tie scarba sa bagi mana sa scoti viermii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca-le asa, nu patesti nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In vasul in care pui ciresele torni 1\2 l.de gaz si sa vezi cum ies la suprafata.

| dulcikgirl123 a răspuns:

Pai, punele in spirt. Si lasa-le 2 zile ok? fundita?big grin

| dulcikgirl123 a răspuns:

Fundita pls?

| luxdesign28 a răspuns:

De ce sa te mai chinui. Da-mi-le mie.

| Ionut_Voion_1981 a răspuns:

Faci apa sarata si le bagi acolo le lasi 5 minute dupa aia le scoti si le clatesti in 3 4 ape si ai sa vezi ca toti ies afara ai sa ii gasesti pe fundul ligheanului