| anonim_4396 a întrebat:

Glicemia se poate regla si fara pastile? Am facut analize si mi-a iesit 180. Mi s-a dar Siofor de doua ori pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Nu cred ca se poate regla fara pastile glicemia doar ameliora putin daca mananci mai la regim de diabet o perioada sa vezi daca scade

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In anumite cazuri se poate regla prin slabire (daca esti supraponderal) si regim alimentar strict. Crd ca la o glicemie pe nemancate de 180, ai cam depasit situatia diabetului echilibrabil prin dieta si trebuie sa iei antidiabetice orale.

mira
| mira a răspuns:

Nu intrprinde nimic fara sfatul medicului de familie. Urmareste raspunsurile date recent la o intrebare asemanatoare. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Da, sunt metode naturiste, cu diferite ceaiuri din plante.
Se va reduce consumul de zahar si produse zaharoase, respectiv cele din faina.
Gasesti multe asemenea tratamente pe net.

| cristeagelu a răspuns:

Se poate sigur cu regim, fara pine, fainoase si sare se poate regle in doua trei saptamini dar sa ramii pe acest regim toata viata. Ajungi sa stii cind gresesti cu mincarea ca doar oameni suntem. Eu am avut 230 si l-am echilibrat fara medicamente este mai bine. Incerci cu regim daca nu se echilibreaza si nici nu vrei sa tii ecest regim nou de viata atunci consultate cu medicul de familie si incearca cu ceva slab de reglere. Succes!