| anonim_4396 a întrebat:

Gusa umflata

Am gusa umflata in 2 locuri cam de vreo 2 3 4 zile adica cam in locurile din imaginea asta https://imgur.com/a/0nTmypp
taicamiu mi-a zis ca e de la galci dar eu deja am intrat in paranoie. E cum zice taicamiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa o poza și pune-o prim imgur, dacă nu îți trece în câteva zile trage o vizita la medicul de familie. Dacă era mai jos era glanda tiroida, o disfuncție a tiroidei, dar e sus, asa ca poate fi ceva minor pana la probleme foarte serioase. Nu e de la galci, nu te lua după tatăl tău.Ai ganglionii umflați cauzat de o problema interna, cauzele ce pot duce la inflamarea ganglionilor sunt:
Cea mai comună cauză a inflamației ganglionilor limfatici este o infecție, cum ar fi o răceală obișnuită. Cu toate acestea, există și alte tipuri de infecții (bacteriene și parazitare) care pot provoca ganglioni limfatici umflați:
O durere în gât cu febră cauzată de o infecție streptococică.
Pojar
Infecții ale urechii
Infecții dentare
Mononucleoza
Infecții ale pielii sau ale anumitor răni
Tuberculoză
Sifilis
Toxoplasmoza
Leucemie
Boala Hodgkin
Limfom non-Hodgkin

| Marian92821 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai inainte de asta sa zicem cu 4 3 max 5 am vomitat si am fost racit

| anonim_4396 explică (pentru Marian92821):

Dacă nu mai ai simptome de răceală, du-te la medicul de familie sa îți dea trimitere, nu plătești consultanta, poate fi un lucru minor, sau o problema serioasa care îți putea pune sănătatea in pericol.aia sunt ganglioni inflamați, e posibil sa ai infecție in organism și sa nu ști. Cauzele sunt multiple.

| Marian92821 a răspuns (pentru anonim_4396):

Off, urasc doctorii sad

| anonim_4396 explică (pentru Marian92821):

Te duci mai bine din pripa sa ecluzi problemele serioase, sa previi, decât sa mergi tardiv cu regretul ca nu te ai dus când trebuia.

| Marian92821 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca umflaturile sunt mici poate un pic spree medii.