| AliceIDK a întrebat:

Hap-ciu! Numai asta fac de azi dimineata incoace. Ma doare gatul, de mancat mor de foame ca nu pot sa mananc, ma doare taree. Nasul imi curge ( am consumat 3 pachete de servetele ) si inca putin si mi se face ca a lui Rudolfbatting eyelashes. Aolo, va rog, ajutati-ma! Spuneti-mi un remediu eficient. Am luat 3 pastile : nurofen, faringosept si inca un nurofen. Acum, de ce sa zic, ma simt un pic mai bine doar cu gatul dar cu nasul, spuneti-mi ceva, in afara de ideea cu Rudolf, aia o stiu si eu. Va rog, dati-mi remedii! Babesti, nebabesti, astept!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu cred ca ai o simpla viroza, ma tem ca ai mai contactat si ceva streptococ sau alt microb. Ar trebui sa te duci cat de repede la medicul de familie, sa vada daca nu este cazul, sa te trimita sa-ti faci analize si sa-ti prescrie niste antibiotic. Normal nu sunt amator de antibiotice, dar in cazuri din astea nu-i de joaca.

| cristi202 a răspuns:

Incearca ceai de ghimbir. E baubil, eu nu beau ceai fara zahar, dar pe asta am putut sa il beau fara probleme, si e fenomenal la raceala, ca te incinge pe dinauntru si scoate raceala. E bun si la stomac, asa ca pate iti va reda si pofta de mincare.
Sau incearca inhalatii cu apa fiarta si sare. Ajuta mult la desfundarea nasului si eliberarea plaminilor.
Maninca ceapa cruda si salata de hrean, hreanaul si ceapa sunt f bune si ele la raceala.
Iar seara fa baie fierbinte tot cu apa si sare la picioare, in care e bine sa pui hrean.

| AliceIDK explică:

Acum, de ce va bateti joc?

| AliceIDK explică:

Mersi pentru raspunsuri. Camera mea este cam friguroasa. Eu cand ma culc va dati seama ca pun mai multe lucruri pe mine. Diseara voi face schimb de paturi cu mama, sa nu racesc si mai rau. Cred ca nu ma voi duce maine la scoala. Aseara am facut febra 39. Intrebarea mai este : cum o sa-mi fac eu lectiile? In pat? Ca la mine e frig, am mai spus, va rog, ajutor!

| clofu a răspuns:

Bea niste gaz eventual.

| Reiki a răspuns:

Sanatate. In afara de ceaiul de ceapa recomandat de "Luiza99" - care e foarte bun daca pe langa ceapa fierbi si 3 nuci,sparte,cu coaja cu tot) foarte bun e ceaiul de cimbru sau ceaiul facut dintr-o lamaie fierta intrega,cu tot cu coaja, strapunsa bine bine cu cutitul, inainte de a o pune la fiert.Lamaia se pune la fiert intr-un litru de apa si se fierbe pana scade apa la jumate si lamaia este foarte fierta. Poti pune si zahar cat doresti.Sanatate cat mai grabnica

| SarahParker a răspuns:

Asa isi bat ei joc, tu bea ceai de ceapa ca in cateva zile maximum nu mai ai nimic (fierbi mult apa cu o ceapa rosie inauntru) vindeca tot si poti sa pui si zahar...

| mczacky a răspuns:

Du-te la medicul de familie sau stai in caplaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea un ceai cald, si daca ai tuse mananca o ridiche neagra. eu am incercat cu ridichea si m-a ajutat. sper sa te faci binewinking

| a2dr33ad33a a răspuns:

Probabil ai rubeola cam starile acestea le am si euhee hee. din pacate sau te-ai racithee hee bea un ceai cald... stai in pat la caldura... si pe mine ma doare gatu nu pot manca ma ustura si imi curge nasu atata l-am sters ca deja mi s-a facut rana pur si simpluhee hee:* te pup insanatosire grabnica :*>big grin