| leddy a întrebat:

Heeeeelp plsss va urmaresc de ceva timp si pina la urma m-am hotarit sa ma inregistrez si eu sa va adresez ce ma doare, acum 2 ani (inca nu sunt 2)am facut un avort, ma simt deprimata, pina acum, nu-mi pot reveni, mai ales dupa ce vazusem niste filmulete pe net.sunt in depresie nu stiu ce sa fac.nici nu va pot reda ce simt eu acum.ma simt oribil...toate merg aiurea...sim t ca-mi ies din minti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Desi mi-am promis sa nu mai raspund decat la un numar limitat de intrebari pe TPU, pentru ca imi mananca prea mult timp, necazul dumitale mi se pare prea semnificativ pentru a trece nepasator pe langa el.
Tu poate ai nevoie de ajutor de la o femeie care te intelege la alt mod deact un barbat, dar am sa incerc sa imi spun punctul de veder. Am sa incerc sa ma pun in pielea ta.
In primul rand, ce ai invatat din experienat asta a dumitale? Daca s-ar intampla iarasi sa ramai insarcinata, luna viitoare, ce ai face?
Stiu ca acum iti iei masuri poate, te feresti, nu-ti mai trebuie, dar ce ai face? Ai repeta intreruperea de sarcina?
Ti-ai organizat viata in asa fel incat sa poti primi un copil? Ai intelegerea iubitului/sotului tau pentru asta, sau deja ti-ai luat gandul?
Gandeste-te ca suferinta prin care treci, are un rost! Sa te curete, sau sa te invete ce este important pentru tine, pentru viata ta si pentru cei care iti sunt dragi. Discuta cu iubitul/sotul tau, ce are de gand, ce crede el, cum sa faceti?
Pentru ce a fost, tine post. Mergi de te spovedeste si cere canon, poate ti se ingaduie sa te impartasesti.
Ai platit si poate ai sa mai cazi pe ganduri si ai sa oftezi. Ai raspunderea insa sa te pregatesti pentru cel ce urmeaza sa vina. Eu, de aici de la 10000 km departate, asa simt si imi este greu sa cred ca ma insel.
Te astepata un drum greu, dar frumos, crede-ma pe cuvant, nu ai ce pierde. E vremea sa te ridici, sa iti stergi lacrimile cu podul palmei si sa mergi,. numai inainte! Iti doresc, ca drumul asta lung, in pragul caruia esti, sa il strabati langa un barbat adevarat, care sa te iubeasca, si "sa va credeti unul altuia", asa cum spunea bunica mea, Dumnezeu sa o odihneasca!
Multa sanatate si ajutor bun de la Dumnezeu!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal ce simti tu, orice femeie normala trece prin aceste sentimente. Trebuie intai sa intelegi ca lucrurile nu vor mai redeveni niciodata ce au fost, ca nu vei mai fi niciodata femeia dinainte. Totusi, trebuie sa iti pastrezi mintile intregi. Iti sugerez sa mergi la un psiholog pentru consiliere. Te va ajuta cu certitudine.

Abh
| Abh a răspuns:

Reactia ta este a unei femei cu constiinta, daca te simti vinovata de acel avort. Sunt femei care fac avorturi peste avorturi si nu isi fac procese de constiinta. Faptul ca te simti asa, te va face sa fii mai atenta pe viitor. Lasa trecutul in urma, ai invatat ceva din experienta asta, promite-ti ca nu se va mai intampla si mergi mai departe! Iti doresc mult succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te inteleg, iti este greu. Mergi la un psiholog sa te ajute, dar nu uita te rog, sa mergi la biserica. Cred ca te-ar ajuta sa vorbesti cu un preot si sa faci marturisirea, apoi sa ceri sa se faca o Sfanta Liturghie pentru acel sufletel. Te vei linisti cu siguranta.

| leddy explică:

Eu sa ramin insarcinata nu ma dezic de copil pentru nimic in lume, atunci nu aveam alta calenu era persoana potrivita linga mine, eram insacinata si luam bataie, pentru nimicuri, aveam 18 si minte nu prea era, nu pot spune ca acum am mai multa la 20, insa din fosta relatie multe lucruri am inteles, m-am maturizat, dar si sufar mult, proape 1 jumate am stat singura nu vroiam pe nimeni alaturi.insa acum citeva luni am gasit barbatul potrivit pentru mine, care ma va sustine mereu, dar nu-i pot impartasi aceasta durere a mea. el nu stie, cel putin dcaa voi mai avea vreun copil in viitorul apropiat, il voi pastra indiferent de situatie, dupa greseala mea indemn multe fete sa nu o ma repete si ele... e foarte greu

| leddy explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutorul si sfaturile acordate, cel putin aici imi gasesc prieteni cu care pot discuta problema mea, care ma pot intelege

| danluvug a răspuns:

Dupa avort poate aparea Sindromul Post-Avort femeia nu mai stie ce se intampla cu ea, se departeaza de cei din jur, pot aparea insomniile, depresiile, cosmaruri etc.

Pentru detalii despre sindromul post avort vezi studiiel medicale, cum se manifesta dar gasesti si ajutor specializat la:
- •Trauma avortului (avort: chirurgical - la cerere, hormonal si chimic - medicamentos). Sindromul Post-Avort manifestare, consiliere, ajutor: http://www.adevaruldespreavort.ro/......ere-ajutor

- Gasesti ajutor si la asociatiile Pro-Vita (Pro-Life) te ajuta morla, psihologic sa treci peste perioada delicata in care esti:
- Gasesti ajutor la asociatiile de aici: http://www.adevaruldespreavort.ro/resurse-links-utile

- sau ia legatura cu Asociata Pro-Vita vezi filialele din tara la filiala din Bucuresti: http://www.provitabucuresti.ro

- http://www.pentruviatacluj.ro

Orice ar fi pentru copii avortati nu se mai poate face nimic (copii raman la mila lui Dumnezeu, cum ei nu pot ajunge in rai cum nu au fost Botezati).

Importat este daca constientizezi ca nu ai facut bine cand ai avortat, in situatia vulnerabila te-ai lasat manipulata de cei din jur direct sau indirect acestia au facut acelasi pacat al avortului, de la doctor, asistente, si cei care te-au sfatuit.

Poti gasi sfaturi bune si in conferintele cu pr Nicolae Tanase:

Perspectiva crestina:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Numai bine.