| Gabriela2011 a întrebat:

In ultimul timp am avut probleme de sanatate si in familie. Si in ultimul timp ma simt mai trista si lipsita de viata mi-am facut un test pe net pentru depresie si mi-a iesit ca am o depresie usoara, ce pot sa fac sa ies din faza asta? Nuuu vreau pastile sau sa merg la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

1.un" test pe internet" nu iti poate pune diagnosticul de depresie,o afectiune dealtfel deosebit de grava,daca simti ca esti astenica(obosita) ai putea sa iti completezi dieta cu suplimente alimentare(vitamine, minerale etc) si un consum de fructe si legume, ciocolata de asemenea are actiune serotonica...in cazul in care suspectezi unele probleme vei avea nevoie totusi de un consult psihologic(daca esti eleva in orice unitate scolara activeaza un psiholog)sau la un medic(o varianta si mai buna)

| princess a răspuns:

Buna! ai auzit de feng shui? se spune ca te ajuta mult in privinta problemelor,a banilor,sanatate, stare de spirit, te ajuta sa fi mai optimist si alunga negativitatea etc!
Eu de curand mi-am cumparat niste statuiete dintr.-un magazin specializat feng shui si se spune ca atrage bogatia si sporul in casa ta! Iti recomand sa cauti pe google mai multe despre acest lucru poate te va ajuta! success

| SMarius a răspuns (pentru princess):

Hai fi serioasa...si chiar crezi ca statuetele o sa-ti rezolve problemele financiare?
Fata are nevoie de consiliere psihologica.Romanii in general asociaza psihologul cu psihiatrul, si se tem ca de draci sa mearga un cabinet.Gabriela,daca esti la scoala precis aveti un psiholog...nu te costa nimic!

| princess a răspuns (pentru SMarius):

Sunt serioasa, fiecare are dreptul sa creada si sa faca ce vrea!
Eu pur si simplu mi-am spus opinia asa cum ai facut-o si tu!
Daca ea va lua in considerare sau nu ceea ce am spus eu asta e decizia ei!
si nu am pus ca "statuetele o sa-mi rezolve problemele financiare" am spus doar ca e bine sa le ai in casa pentru ca se spune ca atrag sporul, daca asa ai dedus tu asta e altceva!

| a2dr33ad33a a răspuns:

Incearca sa et descarci sa vorbesti cu o prietena apropiata plimbate fa lucruri care iti plac evita certuriile incerca sa de relaxezi si vei vedea ca totul va revenii la normal ai incrdere in tine te pup bafta :*

| maryannee a răspuns:

Daca te simti lipsita de viata sau trista incearca atunci sa redescoperi ce te face cu adevarat fericita. Incearca sa asculti muzica, sa faci sport sa citesti o carte buna si poate o sa descoperi ce te face sa iti schimbi dispozitia. Incearca sa te descoperi pe tine si gandeste-te la lucrurile pozitive din viata ta si nu numai la cele negative. Tu in intrebarea ta ai mentionat numai problemele de sanatate, cele de familie, incearca sa te gandesti si la lucrurile care iti aduc zambetul pe buze. Mult succes!