| Crisstinayy12 a întrebat:

Acum aproximativ 30 de minute in timp ce incercam sa fac roata tiganului fara maini, am cazut foarte rau pe laba piciorului drept in stanga. Dar nu e entorsa pentru ca e sus. Ma doare oribil de mult cand incerc sa umblu normal (mai ales cand schimb piciorul). Ma doare si cand stau pe varfuri, il intind sau ceva de genu. De alergat nu pot absolut deloc. Cel mai tare doare cand glisez piciorul pe podea ca atunci cand umblu doar ca daca il apas mai tare pe degete simt ca se rupe in doua si ma doare langa degetul mare foarte rau. (adica cand umblu si stau cu laba in spate pe varful talpii si tin )... Se va mai face bine? Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai noroc ca n-ai cazut in cap!
Mergi IMEDIAT la urgenta ortopedica ceea mai apropiata, sa-ti radiografieze piciorul!
Nu uita sa iei si masca cu tine!

| Crisstinayy12 explică (pentru Bula):

Nu ma lasa mama sa merg

| Bula a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Vaia-te putin la mama si spune-i ca te doare foarte tare, sa mearga cu tine la urgenta!
De la ortopedie - chiar daca ti se pune piciorul in ghips - te lasa acasa imediat dupa ce te-au rezolvat, nu te tin inauntru (doar in cazuri foarte grave, daca e nevoie de operatie, dar la tine nu cred ca e cazul).
Pana una-alta, pune compresa peste acel picior (un prosop umezit in apa rece si stors). Schimb-o cand se incalzeste (umezeste prosopul din nou cu apa rece)!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar fi bine să te duci AZI la serviciul de urgență (să nu îți uiți masca acasă, că s-ar putea să nu ai acces în unitatea medicală, în lipsa acesteia) si spui ce s-a intâmplat. Îți va face o radiografie. Ar fi o minune să nu ți-l pună in ghips (deși, mă îndoiesc), dar poate că ai noroc și nu e fractură. Dar, dacă zici că doare teribil...
Te vei vindeca, dar va dura o perioadă. Până atunci, NU folosi piciorul deloc, nu lăsa greutatea pe el, adică nu călca DELOC pe el, sustine-te de ce poți.
Până ajungi la spital, e bine să înfășori piciorul într-o compresă cu apă rece!

| Nume6 a răspuns:

Sună la 112, când or veni ambulanţierii mama ta nu o să mai aibă încotro și o să meargă cu salvarea cu tine. Pare destul de grav.

| CoCosminn a răspuns:

Ai problabil o luxatie
Trebuie sa mergi la doctor si INCETEAZA SA TE MISTI. O sa agravezi situatia

| Crisstinayy12 explică (pentru CoCosminn):

Mama nu ma lasa sa ma duc la spital, si zice ca trebuie sa calc pe el dar nu pot efectiv doare ingrozitor