| abuuublabla a întrebat:

Heeei :* eu mananc doar dimineata... azi de exemplu am mancat un castronel de cereale fitness cu lapte semi degresat + 6 eugenii. Tinand cont ca le am mancat la 7 dimineata, se va pune pe mine? Sunt destule calorii dar le consum pe parcursul zilei sau asta imi place sa cred

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Posibil sa se puna pe tine mai mult daca la un moment dat vei incepe sa mananci mai mult, corpul tau isi va aminti privarea de acum si va retine ceea ce ii dai, daca te infometezi si simti nevoia de mai multa mancare dar te abtii. Nu sunt convinsa de cat sunt de sanatoase cerealele Fitness (nu stiu ingredientele dar multe cereale contin de fapt zahar), poate ti-ar face mai bine cereale simple gen fulgi de ovaz, grau etc. Eugeniile mai bine ar fi inlocuite cu fructe care iti ofera zaharuri si sunt mai sanatoase. Totusi, ai nevoie de mai multe calorii, vitamine si mai multi nutrienti intr-o zi pentru o dieta sanatoasa - poti manca salate, legume crude si fierte, nuci si seminte etc. Nu este sanatos sa te infometezi si sa iti privezi corpul de ceea ce are nevoie in mod natural, prea putin este la fel de rau ca prea mult. Daca tii la silueta, poti practica un sport, miscarea te va ajuta si sa iti mentii o greutate optima si sa eviti riscul efectului yoyo si altor probleme de sanatate.

| TempestUV a răspuns:

L ce mananci tu dimineata probabil ca intr-o zi vei ajunge la spital cu dureri ingrozitoare de stomac.Ai grija sa nu faci gastrita.Si mai important, cum naiba traiesti cu atat? Eu dadeam ortu popi de mult. Daca chiar vrei sa fi slaba consulta un nutritionist.

| printesa16 a răspuns:

Trebuie sa iti faci un program fix pe care trebuie sa il respecti daca vrei sa mananci sanatos, sa nu te ingrasi (sa nu ajungi la spital)In procesul de slabire, este esential sa adopti un plan de nutritie sanatos, bogat in vitamine si minerale, pentru a evita caderea parului sau anemierea. In acelasi timp, daca doresti sa slabesti, trebuie sa elimini din alimentatie "inamicii" siluetei. Poti consuma din belsug anumite alimente, in timp ce altele trebuie consumate moderat (cel mult de doua ori pe zi) sau chiar… deloc.

Alimente permise: legume, fructe, carne slaba (pui, peste, curcan), lactate degresate, fructe de mare.

Alimente permise, consum moderat: oua, orez nedecorticat, cereale integrale, oleaginoase (migdale, nuci), paste integrale sau de orez, ulei de masline (o lingurita pe zi).

Alimente interzise: zahar, produse fainoase rafinate, alimente prajite, carne grasa.

Inainte de a incepe un program de slabire, asigura-te ca ai, intr-adevar, nevoie sa slabesti. Calculeaza-ti indicele de masa corporala, iar, daca valoarea sa este peste 26, poti incepe sa te gandesti serios la slabire.

Cum se calculeaza IMC? Imparte greutatea ta actuala la patratul inaltimii tale in metri, valoarea rezultata reprezentand Indicele personal de masa corporala.

Exemplu: Sa presupunem ca ai 1, 70 m si o greutate de 57 de kilograme. Formula de calcul este de 57 : 1, 70² = 19, 72, apoi verifica ce semnifica acest IMC mai jos:

Valori IMC:

sub 19 – valoare subponderala

intre 19 si 25 – greutate normala

intre 26 si 29 – supraponderabilitate

intre 30 si 39 – obezitate

peste 40 – obezitate morbida

Daca ti-ai propus sa incepi un proces de slabire armonioasa si de lunga durata, sportul este elementul vital, alaturi de nutritia echilibrata! Specialistii sustin ca, pentru arderea grasimilor, cel mai bun program consta in 30 de minute de antrenament, de patru ori pe saptamana.

Vrei sa faci fitness in propriul tau apartament? Investeste-ti economiile intr-un aparat cardio, precum o bicicleta eliptica, stepper, banda de alergare sau bicicleta medicinala magnetica.

Daca preferi gimnastica aerobica, Internetul iti pune la dispozitie o multime de programe de antrenament, speciale pentru o slabire de lunga durata! Iata o selectie complexa de antrenamente aerobice online: