| Kettolix a întrebat:

Heei! Am o problema cu mancatul. Nu pot sa mananc ceva daca sunt singura ce mananca acel lucru. Imi pica pofta de mancare si dupa nu mai mananc deloc. Sau mi se face rau. Si mai am o problema cu invatatul. Cand este sa invat, imi fac temele nu ma pot concentra. Ma pot conncentra pe scris si invatat doar daca am profesor ca la scoala sau ma supravegheaza cineva. Ceva sfaturi? Incep liceul intr-o luna si nu am invatat nimic, acum vreau sa ma pun cu burta pe carte dar nu ma pot concentra deloc. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Odihneste-te mai mult. stai mai mult in pat si relaxeaza-te insa fara telefon in fata ochiilor.

| Unicornaş a răspuns:

Cu manacatul... hmm... si eu am avut o problema de asta. Slabisem exagerat.(54kg-47kg). Prima idee ar fi daca esti indragostita, nu ai pofta de mancare. Si a doua idee ar fi daca iei ceva medicamente cu reactii adverse, ca si in cazul meu. Am inceput sa iau magne b6, sa beau vin rosu si sa fac mai mult sport. Lucrurile astea m-au ajutat mult.
Cu invatatul : cred ca te distrage ceva. Pe mine m-a distras in ultimele saptamani de scoala : leptopul laughing. Din nou, poti sa fi indragostita si sa te gandesti la acea persoana non-stop. Daca prin concentrare mai insinuezi si ca nu intelegi unele probleme(la mate), citeste de mai multe ori problema pana o sa o intelegi. Daca e ceva chiar ce nu intelegi, roag-o pe mama/tatal/fratele/sora sa te ajute. Daca ei nu stiu ori suni un profesor, ori astepti pana a doua zi si rogi profesorul sa-ti explice. Bun gata ca fac romane. Sper ca te-am ajutat! happy

| intrlp a răspuns:

Cred ca e din cauza oboselii.Culca-te la 22:30 si zi-mi maine daca poti invata.