| Animeforlifee9921 a întrebat:

Am o problema ce nu imi da pace si de la care am ajuns la burnout. E vorba despre invatat, mai exact despre faptul ca imi ia foarte mult chiar si pentru cateva definitii, stau chiar si 5 minute pe una si termin de invatat la 12 noaptea. Imi e frica sa nu am ADHD, pentru ca nu retin bine lectiile sau le uit imediat si nu ma pot focusa pe ce invat, imi sare gandul fara sa vreau si la lucruri foarte random si am earworms sau cum s-or numi toata ziua(cand auzi o melodie, iar dupa cand incerci sa inveti o auzi acolo in creier si nu te mai poti concentra). Maine dau lucrare la franceza, iar pentru cateva lucruri am invatat efectiv 2 ore, iar unde am lectie mai grea si mult de invatat uneori ma mai trezesc si dimineata ca sa termin. Nu dorm mai mult de cam 6-7 ore pe noapte, am niste cearcane de zici ca sunt pe jumatate moarta si nu am pofta de mancare mai ales in perioadele stresante. Am facut si 15 ani, dar arat de maxim 13-14, sunt slaba si chiar daca alea 47 de kg pe care le am sunt considerate "normale", toti imi spun ca arat de 35-40 si ca posibil sa am probleme de sanatate. Am si probleme cu atacurile de panica si cu oboseala,sper sa nu fie de la inima,pentru ca cum fac putin efort cum obosesc si uneori mi se face si rau,probabil de la faza de atunci de la ora de sport. Ma gandesc ca ori am probleme cu inima, ori am anemie, pentru ca si mama a avut. Am si ameteala uneori. Acum o luna mi-a venit si prima menstruatie, desi acum nu mi-a mai venit.
Nu inteleg cum colegii mei termina de invatat tot ca citesc o data, iar eu stau cel putin 5 ore sa invat si tot nu stiu mare lucru. Sunt si invidioasa pe colegele mele, fiindca ele nu sunt stresate si arata mult mai bine decat mine, care invat de rup si arat ca o mumie ambulantalaughing.
Parintii imi spun sa o las mai usor cu invatatul ca clachez, dar nu pot neglija pentru ca stiu clar ca daca ma prinde vreun profesor vreodata fara sa stiu imi da 2 si nu vreau. Uneori mai si ajung sa nu invat la unele materii mai neimportante, pentru ca nu am timp deloc.
Probabil veti spune ca se repeta intrebarea si ca de ce nu merg la psiholog, desi s-a intamplat o chestie mai ciudata de fel, au inceput sa renoveze acolo locul unde merg si pana nu il termina o perioada nu mai pot merge, ciudat stiu.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Sincer, eu tin aici cu ceilalti colegi care nu isi dau sufletul pentru note si cu parintii tai.Pe masura ce avansezi in varsta iti vei da seama ca sanatatea e infinit mai importanta decat sa ai numai note de 9 si 10.Plus, in prezent nici nu se mai iau in calcul mediile pe toti anii, nu? Deci pentru ce te chinui tu de fapt? Este obligatoriu sa dormi 8 ore pe noapte, ca sa-i dai ocazia organismului sa se regeneze, sa ai o alimentatie echilibrata si sa faci miscare, altfel se vor repeta lunile in care nu iti vine deloc menstruatia.Crezi ca e semn bun? In niciun caz, nu. Mai mult de atat, ar fi trebuit sa stii ca nu poti retine nimic daca nu dormi si nu te odihnesti, creierul nu poate absorbi informatia.Incearca sa iti mai reduci din programul de invatat si concentreaza-te mai mult pe materiile importante profilului tau.Mult succes!

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Ai dreptate, si ai mei mi-au spus ca oricum notele nu mai conteaza peste ani.

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Imbucurator sa aud ca ai tai tot incearca sa te linisteasca, stiind ca multe intrebari de aici prezinta fix tipul opus de parinti.Bine atunci, take care! Si mersi pentru funda.