| DianaDyi20 a întrebat:

Heeii TPU iar vă stresez cu întrebările mele.De ce atunci când merg undeva sau să vorbesc cu cineva nu știu cum să pun întrebarea,mai întâi mă bâlbâi și după o pun, adică eu știu ce trebuie să întreb dar când ajung față în față cu acea persoană sau când vorbesc la telefon cu cineva mă pierd și încep să o dau în bâlbâială,și când îmi răspunde înapoi parcă nu vrea mintea să rețină uit tot și abia după ce am terminat de vorbit îmi aduc aminte de a zis, doamne ferește că nici nu mai știu ce e cu mine atât de rău am ajuns, ce poate fi? Dau funda pentru cel mai bun răspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mai ieși și tu afara dacă stai numai în casa n-are nimeni cum sa te educe

| DianaDyi20 explică (pentru Catrice):

Ai și tu dreptatea ta

| LordCristobal a răspuns:

Buna Diana!
Stai linistita ca nu se stresezi si nu ne deranjezi in niciun fel.Suntem aici ca sa te ajutam si esti libera sa pui ce intrebari doresti tu.
Balabaiala ta provine de la emotii si mie mi se mai intampla cateodata.Trebuie sa iesi afara si sa socializezi mai mult, sa inveti putin din,, scoala vietii" si sa te expui la cat mai mulge situatii sociale ca sa nu mai ai inhibitii.
Si fa-ti un grup de prieteni care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine.

| DianaDyi20 explică (pentru LordCristobal):

Știu Chris că trebuie să ies sunt conștientă de asta dar acele gânduri mă doboară sunt mai puternice decât mine, dar cu multă muncă și ambiție eu cred că pot învinge asta

| Sophieka a răspuns:

Nopti nedormite, stres, anxietate... Poate consumi si mult dulce / zahar / mancare procesata.

Trebuie sa te limpezesti, sa iti schimbi unpic alimentatia, sa renunti la dulce si iti recomand cu mare caldura meditatii ghidate de pe Youtube si afirmatii pozitive pentru anxietate si linistire a mintii.

Mergi la intrebarile mele, am link-uri directionale catre diferite meditatii.

| StoicAnalysis a răspuns:

Anxietate sociala. Am avut si eu la fel in perioada liceului. Iti trece doar daca te expui in mod voit la situatii stresante si lectura zilnica cam macar 10-20 de pagini pe zi. In felul asta iti imbunatatesti vocabularul, balbaiala dispare treptat, si esti mai stapana pe situatie. Trebuie sa ai incredere in tine ca o poti face si sa te expui mereu pentru a se obisnui mintea cu situatiile. Mult noroc! big grin Poti sa-mi scrii de fiecare data cand faci progrese, in felul asta oficializezi procesul si sporesti si increderea de sine.

| DianaDyi20 explică (pentru StoicAnalysis):

De citit citesc dar nu așa de mult, cum pnm să am încredere în mine când văd că nu sunt ok deloc, încerc totuși să mă țin pe linia de plutire

| StoicAnalysis a răspuns (pentru DianaDyi20):

La citit, ma refeream la cititul cu voce tare, am uitat sa specific.
Esti ok, nu ai nimic in neregula, repeta-ti intr-una ca ai incredere in tine pana obosesti, si cand obosesti, continua sa repeti. Perseverenta e cheia, te descurci tu cumva big grin.

| DianaDyi20 explică (pentru StoicAnalysis):

O să încerc și așa o să citesc cu voce tare, ms de sfaturi

| StoicAnalysis a răspuns (pentru DianaDyi20):

Cu placere! lectura placuta! happy

| MotoBlitz a răspuns:

Nu ai nimic special, doar că nu știi să relaționezi fiindcă nu ieși să vorbești și ai prea mult bun simț ca să poți să te impui. Dacă trăiești toată viața în conflicte, te obișnuiești să nu te bâlbâi sau să uiți ce vrei să zici. Sper să nu ajungi în punctul în care să te cerți cu cineva, o să își bată multă lume joc de tine chiar dacă nu au dreptate, dar dacă nu știi să fii și tu așa cu niște nesimțire nu vei putea face față junglei urbane. Te sfătuiesc să îți găsești persoane cu care să vorbești mai mult, un iubit și să fii cu nesimțire în tine, sunt mulți idioți care se cred peste mulți deștepți, nu merge mereu cu vorba bună, trebuie să te mai și cerți? Câți ani ai, se poate explica treaba asta din cauza școlii on-line, era bine să apeși pe mute și să nu te deranjeze nimeni. Zi frumoasă și mai relaționează cu oamenii, fă-ți prieteni!?

| DianaDyi20 explică (pentru MotoBlitz):

Și asta cu bun simț e adevărat nu prea vreau să jignesc pe nimeni, adică mă gândesc că ce dai aia primești eu pe principiul ăsta merg știi
Da, ai dreptate ar cam trebui să mă impun și eu uneori altfel își vor bate joc de mine, dar știi, mi-a zis bunica o vorbă cel calculat tace și își vede de lungul nasului, dar în ziua de azi dacă nu te impui te vor călca în picioare, mersi de răspuns

| MotoBlitz a răspuns:

Nu ai nimic special, doar că nu știi să relaționezi fiindcă nu ieși să vorbești și ai prea mult bun simț ca să poți să te impui. Dacă trăiești toată viața în conflicte, te obișnuiești să nu te bâlbâi sau să uiți ce vrei să zici. Sper să nu ajungi în punctul în care să te cerți cu cineva, o să își bată multă lume joc de tine chiar dacă nu au dreptate, dar dacă nu știi să fii și tu așa cu niște nesimțire nu vei putea face față junglei urbane. Te sfătuiesc să îți găsești persoane cu care să vorbești mai mult, un iubit și să fii cu nesimțire în tine, sunt mulți idioți care se cred peste mulți deștepți, nu merge mereu cu vorba bună, trebuie să te mai și cerți. Câți ani ai, se poate explica treaba asta din cauza școlii on-line, era bine să apeși pe mute și să nu te deranjeze nimeni. Zi frumoasă și mai relaționează cu oamenii, fă-ți prieteni!

| MrNuggets a răspuns:

E posibil sa fie probleme mintale

| DianaDyi20 explică (pentru MrNuggets):

Cum ar fi?

| MrNuggets a răspuns (pentru DianaDyi20):

Anxietate grad ridicat, parkinson, temperament obsesiv compulsiv

| floruits a răspuns:

Bună!
Și eu am această problemă cu bâlbâiala.

S-ar putea ori să fi stresat or să ai emoții.
Dacă nu erai stresat atunci sau ai avut emoții atunci ai o problemă cu vorbirea.
Stai liniștit că nu ai ajuns rău, se poate rezolva probldma.

Încearcă să socializezi cât mai mult. Te va ajuta.
Dacă poți, du-te la un psiholog.
Citește niște cărți și dezvoltă-ți vocabularul.

O zi frumoasă!