| MMadalina123 a întrebat:

Hei :3. Am auzit ca ceaiul verde slabeste, are vreun efect daca beau unul pe zi? Fara alimente dupa 7 plus niste exercitii * Reusesc ceva? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ceaiul verde accelereaza metabolismul, deci se fac arderile mai repede.In plus contine antioxidanti,minerale si vitamine(cauta pe GOOGLE,mai multe detalii).Nu prea ar fi recomandat celor care sufera te tensiune marita,acufene,copiilor.
Dar, atentie, ca sa-si faca efectul mai bine, trebuie sa faci infuzie de ceai verde(sa cumperi vrac nu la pliculete):peste o linguraita de frunze, pui 200 gr(o cana pentru ceai) apa APROAPE CLOCOTITA.Lasi la infuzat 3-4 minute, strecori(frunzele ramase le poti folosi pentru ten, compresii).Il mai lasi putin la racit si pui o felie de lamaie(se asimileaza mai bine).Bei o cana, dimineata, dupa ce mananci. Poti sa bei cate o canita(100 gr) dimineata si o alta canita dupa amiaza, sau doua cani, adica una dimineata si una la pranz, dar asta dupa catva timp, ca sa vezi cum te simti.Nu se bea seara, deoarece contine cofeina si poate sa-ti dea insomnii.Nu se foloseste mult timp, poti bea 2-3 luni, faci pauza o luna.

| Adrian_Irimia_1991 a răspuns:

Slabeste, dar trebuie sa arzi grasimile pe care ceaiul le baga in circulatie si imbunatateste arderile.
Nu te astepta la scaderi foarte rapide, nu exista asa ceva.

| pietrean a răspuns (pentru Adrian_Irimia_1991):

Poftim? "....sa arzi grasimile pe care ceaiul le baga in circulatie"?

| MTPU a răspuns:

Despre ceaiul verde, nu prea stiu, dar stiu altceva:

Mananca de 3 ori pe zi, regulat, nu pana nu mai poti; Acum ca vine caldura mai iesi si tu putin la alergat sau fa alte exercitii. Nu trebuie sa te infometezi sau ceva de genu', dar incearca sa mananci cat se poate mancare gatita, nu chipsuri sau alte chimicale. Sper ca ti-am fost de ajutor. :*

| Alinutza_Alina_1997_Se6K a răspuns:

Mda,are un efect bun pentru a slabi.In prima saptamana=bei unul pe zi(dimineata) ..si dupa o saptamana poti sa nu mai bei chiar in fiecare zi.dar poti sa bei in a 2 a saptamana:"azi da!" "maine nu" "poimaine da" si tot asa o zi da una nu. ..si daca vezi ca nu se intampla nimic intr-o saptamana..atunci nu stiu.dar eu zic caaa merge.o prietena a baut (cum am spus mai sus) si a functionat! Sper ca te-am ajutat! :*