| giulia283 a întrebat:

Hei! Acum 2 luni am avut nişte probleme cu părul îmi cădea foarte mult ( era din cauza stresului) am citit pe net că se regenereaza în 3-6-12 luni. Intrebarea e dacă pot să folosesc placa de păr adică are vreo legătură cu regenerarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca are, il arzi si degradezi cu placa mai ales daca o si folosesti regulat

| Bondarel99 a răspuns:

Nu are laughing

Nu stiu ce intelegi prin regenerare, parul se regenereaza tot timpul pentru ca intotdeauna vor fi fire de par care cad si care cresc. De la radacina se intampla toata treaba asta (sunt perioade din an sau perioade stresante sau cand ai afectiuni de sanatate, atunci cade mai mult par decat de obicei). Placa nu face decat sa il deterioreze la varfuri, nu are legatura cu radacina. Poate te referi ca te tragi de par, dar din contra trasul de par stimuleaza circulatia la nivelul scalpului si poate ajuta. Dar daca te tragi prea tare cu placa se poate smulge/rupe, atata tot laughing

| andreeabobo a răspuns:

Orice dispozitiv de aranjare a parului gen placa, ondulator etc este pe baza de caldura si arde parul.
Din cand in cand daca te faci e ok, dar iti recomand sa iei o pauza de cateva luni.
Incearca si tratamente naturiste daca iti este permis de medic bazandu-te pe probleme pe care le-ai avut cu parul. Gen ulei de ricin etc, dar vorbeste cu medicul daca este ok pentru ca nu stiu ce probleme ai avut cu parul.

| giulia283 explică:

Nu l.am mai îndreptat de 2 luni

| Andrada751 a răspuns:

Da, are foarte mare legatura pentru ca iti slabeste firul de par, sfatul meu este sa te dai cu o protectie pentru placa si ulei de cocos dupa, ai sa vezi ce frumos o sa arata si parul va fi protejat