| lolista a întrebat:

Hei! Am 12 ani, aproape 13 si de aprox. 3 luni (cu pauze ) ma confrunt cu o problema,anume :nu prea reusesc sa adorm noaptea.M-am uitat la ahs, si sincer a fost o mare greseala si regret ca am facut-o.Sunt destul de sensibila, si nu sunt o fana a filmelor horror...in fine,chestia e ca dupa ce m-am uitat am facut un atac de panica cu tremurat si chestii.Dupa cateva zile,am fost ok,timp de o luna. Apoi, s-a intamplat iar.Asta acum 3 sapt..tot imi e frica sa dorm,imi e frica de noapte, de intuneric.Realizez ca nu e real nmc din film dar tot stau cu o frica in mine, iar noaptea mi se pare ca vad forme sau aud zgomote.Sunt singura care pateste? Cateva sfaturi, pls? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dormi cu o veioza de veghe aprinsa! Este o solutie simpla, rapida si nu costa mai deloc, apoi tinand cont ca iti "pazeste" somnul, esti linistita si salvata.

| Dobrinx a răspuns:

Eu spun ca trebuie sa ii spui mamei tale si ori sa te duci la medic, el cred ca te poate ajuta cu somnifere sceva, ori sa consulti un psiholog.

Sa nu crezi ca sa te duci la psiholog inseamna sa fi o persoana nebuna, nu, pentru persoanele nebune este pshiatru. Psihologul este acea persoana care prin limbaj te ajuta sa treci de anumite probleme sau praguri in viata, si asta e cazul tau, ai o problema cu acel film si nu poti sa o rezolvi.Chiar daca tu spui ca esti constienta ca nu exista tot ce ai vazut in film, in tine tot a ramas acea teama, si asta este o problema pe care nu o poti rezolva si ai nevoie de cineva, adica de pshiolog.

Bafta, sper ca am fost de ajutor