| BebelinaxD a întrebat:

A pățit cineva dupa un atac de panica din somn, sa rămână cu frica de a dormi? Efectiv stau cu ochii închiși câteva ore și nu pot sa adorm. Help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atacul de panică DIN somn, este o trăire de tip vis, se numește coșmar. Dacă nu poți adormi de frică, trăiești sentimentul de frică în stare de veghe, de trezie. Aceasta pentru că focalizezi atenția pe frică. Ca să de-focalizezi, trebuie să te focalizezi pe altceva. Astfel să te focalizezi pe număratul în gând, dar nu oricum ci de o manieră care să necesite efort de concentrare, de focalizare. Astfel să numeri de la 1000 în jos spre 1. 999, 998, 997, etc. Dacă încurci numărătoarea, reiei. 999, 998. 997, etc. Vei adormi negreșit.

| BebelinaxD explică (pentru sadrian46):

Va mulțumesc frumos pentru timpul acordat!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da, am patit si asta, vezi de serlift

| Ineys a răspuns:

Calmeaza-te, e doar adrenalina si nu-ti mai e somn din cauza ei.

| StrongHeart a răspuns:

Am patit.Trebuie sa te rogi si sa dai cu tamaie in camera.
Nu glumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am trezit cu frica, si-mi era prea frica sa inchid ochii dar tot simteam somn. Daca nu poti sa mai simti somnoros, este pentru ca psihicul tau s-a trezit. Cosmarul acela nu te-a speriat ci ceea ce s-a intamplat in acel vis, te-a trezit. Si posibil sa fi fost de fapt ceva urat care tu ai realizat, si nu poti sa mai dormi pentru ca trebuie sa faci ceva in legatura cu ceva din viata reala care ti s-a aratat in somn.

| Dana2103 a răspuns:

La psihiatru

| Octavian81 a răspuns:

Salut!
În chestiunea nu te poate ajuta decât un psiholog sau poate un psihiatru. Cel din urmă îți poate prescrie somnifere. Primul te poate ajuta să depășești temerile, să te liniștească.