| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Am 12 ani și cam de la începutul anului îmi curge secreția vaginală.
Înainte de vacanța de vară, când eram la școală îmi curgea foarte multă. Prin foarte multă mă refer că aveam lenjeria intimă udă. După ce a venit vacanța nu îmi mai curgea foarte multă,dar avea un miros care după mine era urât. Spre sfârșitul vacanței nu mai mirosea așa de urât, adică avea un miros dar nu chiar așa că înainte.
Ieri a început școala și de atunci a început iar să-mi curgă mult si are iar un miros destul de urât.
Am auzit că poate fi vorba despre o infecție, dar eu nu am mâncărimi și nici nu mă ustură când urinez.
Dar nu înțeleg de ce îmi curge foarte mult doar când sunt la școală?
Va rog, vreau răspunsuri cat mai repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca tii la sanatatea ta, mergi de urgenta la medic, nu mai pune intrebari de genul pe aici, pentru ca nimeni nu iti poate raspunde cu certitudine, nici macar daca e medic (exista si vreo 2 medici pe aici, dar nu sunt si ghicitori din pacate).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine mă deștepților, dacă ați venit doar să-mi spuneți că sunt proastă, pe mine chiar nu mă interesează părerile voastre, eu doar am vrut sa va cer un sfat, asta nu înseamnă că nu mă voi duce la doctor. :/

| teo530 a răspuns:

Nu cred că are legătură cu şcoala. Ar putea fi o infecţie şi cel mai bine spune-i mamei tale iar apoi mergeţi la un medic ginecolog.

| ngllllll a răspuns:

Ai foarte mare atentie cu igiena, spalat pe maini, etc. Nu te juca. Corpul rezista la microbi, dar cand are contact cu prea multi, cedeaza.

| giulia283 a răspuns:

Probabil trebuie sa.ti vină menstruatia. Cel mai bine spune-i mamei tale.

| Sophie0302 a răspuns:

Buna.
La fel am si eu acele scurgeri tari de vreun an. Nu am nici o infecție. Recomand tampoanele igienice ca sa nu iti mai murdaresti lenjeria si cel mai bine spune-i mamei tale sa faceti analize de urina sa fii sigura ca nu e vreo infecție.

| zăGhost a răspuns (pentru Sophie0302):

Ce treaba are urina? In cazul asta se face examen de secretie vaginala, daca ginecologul crede ca e cazul.

| Sophie0302 a răspuns (pentru zăGhost):

În cazul în care există o infecție, aceasta iese in urina

| zăGhost a răspuns (pentru Sophie0302):

Problemele legate de secretia vaginala necesita analize de secretie vaginala. Problemele legate de usturime la urinare, spre exemplu, necesita analize de urina. Sunt lucruri separate si infectii diferite.