| Inkiu387 a întrebat:

Hei...am 13 ani si am cateva puncte negre pe nas si obraji si am niste cosuri pe frunte. Aveti niste recomandari de creme, geluri, masti..etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani, nu ai nevoie de creme, masti sau tratamente cosmetice, ca sa scapi punctele de mizerie de pe fata (punctele negre), ele se scot foarte simplu, daca te speli zilnic pe fata, cu apa calda si sapun, in special imediat cum te intorci acasa de la scoala, sau dupa ora de sport.
Uite ce trebuie sa faci:
- clabuceste bine fata cu apa calda si sapun, lasand sapunul pe fata (evita ochii).
- pune degetele in malai si apoi pune-le peste clabucul de pe fata, incepand de pe frunte sa cureti
- curata incet-incet fata, prin miscari de rotatie. Malaiul este rugos si va scoate toate punctele negre din fata.
Cosurile sunt facute de punctele negre care deja s-au infectat.
- continui spalarea cu clabuc si malai pe fata, coborand pe tample, nas, pometi, barba si gat, daca este cazul.
Atentie: NU se da pe ochi!
- dupa terminarea curatarii fetei, se clateste bine cu apa calduta si se tamponeaza fata, cu un prsop pufos si foarte curat.
Procedura se poate face la fiecare 2-3 zile, pana scapi de punctele negre.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai eu ma confrunt cu aceasta problema. Si dupa 3 ani de creme si solutii am ajuns la concluzia ca cele mai bune chestii pentru fata, sunt cele naturale. Fiindca, cremele, au tot felul de chimicale in ele si substante care dauneaza tenului. Poti lua Zyneryt de la farmacie, doar ca te pisca fata de la el, si nu-l poti folosi mult fiindca apoi ti se va obisnui fata cu el si nu isi va mai face efectul. Iar cremele, nici sa nu le incerci.
Eu imi fac seara o masca cu ingrediente din casa. Te speli cu sapun pe fata, te stergi cu prosopul, si cat iti mai e fata putin umeda, te dai cu bicarbonat de sodiu. Dar nu mult. Nici jumatate de lingurita sa nu pui. Nu pisca deloc. Isi face efectul intr-o saptamana. Adica ti se duc absolut toate cosurile de pe fata. Cum functioneaza? Pai e simplu. Iti intra in pori, si efectiv ti le usuca instant. Dupa 2 zile nu vezi efectul, dar dupa 5-6, cu siguranta

| CiobotaruValentin a răspuns:

Bună.Îţi recomand să faci spălături cu infuzie de ceai de tei, sau să stai în abur de ceai de tei, iar apoi să speli bine tenul.
Ca şi soluţie, poţi încerca Zineryt.Personal nu recomand nici-o cremă sau mască, ci trebuie tratat cât mai naturiste, problemele de sănătate, iar ce spui tu că ai acum ţine de *valurile pubertăţii.
O seară bună!