| LoLiTa1808 a întrebat:

Hei! Am 13 ani si am probleme cu vederea(miopie). Am fost la oftalmolog si mi-a zis ca am -2, 50 si ca vedem peste trei luni ce facem. Mi-a zis ca am trei optiuni: lentile de contact( si a zis ca le dau jos doar in weekend, ca sa le curat!?), lentile care le pun doar seara( habar nu aveam ca exista așa ceva) sau sa rămân la ochelari. Ea m-a întrebat ce as vrea si eu am spus lentile(da, știu, sunt puțin complexata). Tatăl meu a zis ca a vorbit cu alt oftalmolog care a spus ca sunt prea mică pentru lentile. Întrebarea mea este daca la 13 ani pot purta lentile si ce riscuri sunt? Si daca le pot purta așa, intruna, toată saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lentilele se schimba zilnic, majoritatea. Sunt unele pe care le poti tine 2-3 zile, o saptamana, dar le dai jos noaptea Iti trebuie o igiena foate buna a ochiului pentru a purta lentile (cand le pui, cand le dai jos, cum le pastrezi, solutiile cu care le cureti, sa fie sterile) fara sa te infectezi, asa ca nu e foarte indicat daca nu crezi ca te poti tine de ele. Poti avea probleme urata daca nu respecti asta.
La 13 ani e repede, nu am auzit sa poarte persoane asa tinere. Oricum ti-asi recomanda ochelari. Esti la scoala, te mai inpingi, te joci, poate te loveste cineva din greseala, e un risc mai mare cu lentile de contact.

| DraudeS a răspuns:

Ramane la aprecierea fiecarui oftalmolog. Unii spun ca e bine, altii ba. Medicul meu spre exemplu recomanda lentilele de contact in schimbul ochelarilor. Sunt lentile care le porti toata ziua, iar seara le dai jos si le tii intr-o solutie speciala (Renu parca se numea.) Daca-ti cumperi lentile mai baga niste bani in plus si achizitioneaza unele putin mai scumpe pentru a avea macar aceasta siguranta. Riscuri nu prea pot fi.

Sanatate!

| PisicutaMea a răspuns:

Si eu sufar de miopie de 2, 5 si port ochelari.Mie doctorul mi-a spus ca daca ii port in timp de cateva lunisau ani depinde de cat de des ii port se va corecta.Prietena mea a purtat ochelari doi ani si acum nu mai are nevoie.Mie una imi place mai mult cum imi sta cu ochelari decat fara.Cautati niste rame care sa se potriveasca fizionomiei tale si vei arata super cool.Succes!

| crazytalk a răspuns:

Eu port lentile de contact de 2 ani. Nu exista sa ai o pereche de lentile si sa le porti continuu nu saptamanile. Ti se lipesc de ochi si devine deranjant. In mod normal trebuie scoase inainte sa te culci si puse in solutie speciala pentru a fi dezinfectate. Nu iti recomand la varsta ta sa porti lentile de contact pentru ca cel mai important lucru pentru a putea sa le porti e o igiena perfecta a mainilor pentru a nu se infecta ochiul sau a aparea complicatii. Daca esti destul de responsabila incat sa ai atat de multa grija de tine, poti sa le porti fara probleme.