| king5151 a întrebat:

Salut, am probleme cu vederea si nu imi place sa port ochelari, as merge pe lentile de contact, chiar daca sunt greu de ingrijit dar sunt neobservabile si chiar le-as purta. Dar nu stiu cum se procedeaza, ma duc la oftalmolog si ii spun ca as vrea lentile in loc de ochelari? Si cam care ar fi pretul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Preturile nu avem de unde sa le stim, sunt în funcție de probleme și de clinica.Dar se poate sa îți pui lentile.
Și da, asa faci.Te programezi la un oftalmolog pentru un consult, ii spui problema pe care o ai și ca vrei sa îți schimbi ochelarii cu lentilele.

| carevaescu a răspuns:

Daca ai deja ochelari, inseamna ca iti stii deja dioptriile. Pe baza lor te duci la orice magazin unde se vând lentile si ochelari si iti cumperi lentile.
Dar ai mare grija cu igiena.

| goguPatent a răspuns:

Da, ideal ar fi sa consulti medicul inainte de a iti lua singur lentile.

| 1234568807 a răspuns:

Lentilele de contact sunt destul de scumpe si trebuie schimbate des, mai bine porti ochelari, la inceput iti e greu dar te obisnuiesti

| king5151 explică (pentru 1234568807):

Pai am ochelari de 2 ani si dau 10 mil cu tot cu rama si lentile,

| 1234568807 a răspuns (pentru king5151):

Pai si ai purtat ochelarii mereu timp de 2 ani?

| 1234568807 a răspuns (pentru king5151):

Daca vrei iti poti face operatie de corectare a vederii, dar nu e 100% garantat ca nu vei mai purta ochelari toata viata, cu trecerea anilor e posibil sa te intorci la ei

| king5151 explică (pentru 1234568807):

Nu, doar in casa, de asta vreau lentile sa le port mereu

| 1234568807 a răspuns (pentru king5151):

Pai degeaba ii porti in casa daca nu ii porti permanent, si pe ochelari dai 10 milioane dar pe aia ii porti ani de zile, nu ii schimbi ca pe lentile, 10 milioate te costa lentilele in mai putin de 6 luni

| 1234568807 a răspuns (pentru king5151):

Te inteleg ca iti e rusine sa porti ochelari, mai ales ca sunt ni niste persoane care vor face glume proaste despre asta, dar nu trebuie sa ii iei in seama, oamenii mereu vor comenta orice defecte ai avea

| Berindeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee a răspuns (pentru king5151):

Pe telefon dai mai mult tot la doi ani.
E vorba de sanatatea ochilor tai. Daca se putea, oftalmologul iti recomanda lentile. Probabil ai lentile speciale de sunt asa de scumpe. Pe astea nu le pot inlocui lentilele.

| Berindeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee a răspuns (pentru king5151):

Cum "doar in casa". E nevoie sa-i porti ori la citit ori permanent si pe strada. Daca nu-i porti, se agraveaza.

| Berindeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee a răspuns (pentru 1234568807):

Cand sunt atat de multi ochelaristi, cine sa faca glume proaste?

| 1234568807 a răspuns (pentru Berindeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee):

Aia care nu poarta ochelari

| 1234568807 a răspuns (pentru Berindeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee):

Oamenii mereu iti vor gasi defecte de care sa faca glume proaste, fie ca esti gras fie ca esti ochelarist, etc, dar acestor oameni e bine sa le raspunzi cu aceeasi moneda, nici ei presupun ca nu sunt perfecti, si daca le spui si tu se vor supara ceea ce si trebuie, daca nu vrei sa zic de tine nu zi nici tu de mine

| Alexhere4help a răspuns:

Salut! Nu recomand, din propria experienta am avut inceput de conjunctivita, ceea ce e destul de grav, asta din cauza unor lentile ce erau recomandate cu purtare continuă timp de 30 de zile, eu unul m-am liniștit si am reluat ochelarii si ii recomand cu drag! Daca iti faci o pereche de ochelari pe gustul tau o sa te obișnuiești ( ps. Poarta ochelari fara rusine )
Incerca sa cauti un medic ( ATENTIE! majoritatea cabinetelor de pe strada nu au medic, au doar un asistent si un tehnician ) mergi la o clinică privată fă-ți o consultație nu doar o probă de dioptrii si el iti poate recomanda si ce fel de lentile poti cumpara, dar m-aș bucura daca ai purta ochelarii cu drag!
Succes!

| TheGentleman a răspuns (pentru Alexhere4help):

Poate omul desfășoară activități care purtatul ochelarilor îl încurcă