| EuSiDoarAtat a întrebat:

Hei!
Am 15 ani si am vergeturi pe sani si pe fese(mai mult in jos,sub), pana anul trecut aveam doar cateva pe coapse,dar erau vindecate (albe) si nu prea se observau dar acum, au inceput sa-mi apara mai multe, si pe sani. sad Sunt inca de culoare roz
Poblema e ca in ultimii 4 ani am avut o greutate FOARTE inconstanta, acum am doar cu vreo 3-4kg mai mult decat ar trebui(sunt plinuta,nu grasa) si vreau sa ma apuc de slabit, insa mi-e teama ca imi vor aparea si mai multe vergeturi. ceva idei cum sa scap de ele sau sa nu mai apara va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le ai din cauza hormoniilor iar daca vei slabi o parte din ele vor devenii albe iar altele mov. Din cauza ca nu faci niciun sport si te-ai implinit le ai, comanda ulei cu paprika de pe net 1000 de ml. Tot iti arde si vei slabi dar vergeturile tot le vei mai avea, trebuie sa alergi cum am mai spus sa faci sport ca sa le elimini, nu te duce la sala pentru a iti imbunatatii masa musculara va fi mai rau, slabeste si apoi tonifiazate. Toate vergeturiile tale vor devenii albe si nu le vei putea face sa dispara de tot doar daca vei fi mai slaba nu se vor mai vedea deloc asa de tare vor fi ok. Unele adolescente au celulita altele vergeturi altele sunt mereu complexate fiecare are cate o problema.happy Succes! Stai linistita iti revii tu inapoi la normal, si incearca sa nu mananci prostii, elimina dulcele, lactatele, chipsurile si painea de tot, fa sport si maseazati partiile corpului care necesita.

| EuSiDoarAtat explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Am sa incerc, insa nu as putea sa slabesc mergand la sala?
Adica nu prea ma simt motivata sa alerg si sa fac sport acasa :-s

| klau074 a răspuns:

Eu iti recomand crema solutions "tratament anticelulitic Cellu-Break 5D "de la Avon chiar daca este 20 de lei este foarte bun. intro saptaman adaca te dai cu crema in fiecare zi, dispar vergeturile.happy

| BomBonicaThaa2000 a răspuns (pentru klau074):

Crema asta e pentru celulita nu pentru vergeturi!

| klau074 a răspuns (pentru BomBonicaThaa2000):

Dar este bun si pentru vergeturi! eu il folosesc

| EuSiDoarAtat explică (pentru klau074):

Si chiar a dat rezultate? Adica e buna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EuSiDoarAtat):

Da. dar nu o folosii mult timp, cand ai slabit daca mai ai pastreaz-o, s-ar putea sa iti apara si mai multe vergeturi sau sa ai pielea mai naspa. Am trait-o pe propria piele dar este singurul mod prin care am slabit.happy

| EuSiDoarAtat explică (pentru anonim_4396):

Ok,multumesc! happy

| Coco03 a răspuns:

Hey draga mea!
În primul rând dacă vrei să slăbeşti şi să nu te alegi cu alte vergeturi, bea foarte multă apă. Nu numai că-ţi vei hidrata pielea, dar te va ajută şi-n procesul tău de slăbire. Pentru a ştii câtă apă este necesară pentru corpul tău, înmulţeşte greutatea ta cu 40, ex: 60kg x 40= 2, 4 litri.
În al doilea rând, prepară-ţi în casă un mixt din unt de shea pur şi nerafinat, ulei de măsline extravirgin şi eventual alte uleiuri hrănitoare (migdale, argan, macadamia, avocado etc.) + eventual suc de aloe vera. Aplici acest mixt de 2 ori pe zi, dimineaţa şi seara, timp de 6 luni până-ţi dispar vergeturile actuale (posibil să-ţi treacă chiar în 2-3 luni). Pentru a evita apariţia altora, aplică crema şi pe alte zone predispuse la vergeturi (şolduri, gambe ) şi-ţi garantez că nu-ţi va apărea nici măcar o vergetură dacă faci exact ce ţi-am scris. Ideal ar fi să faci și puțin sport.
Mult succes şi multă credinţă că vei scapă de ele şi aşa va fi!

PS:Untul de shea poţi să-l comanzi online de pe diferite site-uri. Nu-ţi dau link-uri cu site-uri că să nu crezi că vreau să le fac publicitate.