| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am aproape 15 ani, 47-48 de kg si 1, 72-1,73. Ideea este ca as vrea sa fac ceva ca sa ma mai ingras. Mananc normal, dar la inaltimea mea, cred ca ar trebui sa am multe kg. Ma enerveaza ca sunt slaba si daca mi-ati putea recomanda ceva de facut, poate un aliment special pentru asta, ar fi bine. Pentru ca pur si simplu nu se intampla nimic, indiferent de ce mananc. straight face Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

Esti destul de dezvoltata, daca vrei, mergi la sala sau fa sport pentru ati dezvolta masa musculara, nu te indopa cu mancare pentru ca te poti imbolnavi, poate asa este organismul tau, nu se acumuleaza grasimea.

4 răspunsuri:
| wj a răspuns:

Parerea mea e ca la varsta ta ai greutate normal, da nah, depinde si de constitutie. Cel mai sigur e sa consulti medical de familie, sau un nutritionist. Sunt cei mai in masura sa zica daca esti sau nu prea slaba happy

| calmopenmind18 a răspuns:

Sfatul babesc:
Arde mai putine calorii decat consumi.
Mananca 3 mese generoase pe zi si inca 2-3 gustari consistente. Bea shake-uri, lapte sau suc in loc de cafea, ceai sau sucuri dietetice si concentreaza-te pe urmatoarele alimente:

Legume – bogate in amidon: cartofi, mazare, porumb, morcovi, sfecla etc. sau apoase: broccoli, conopida, dovlecei, fasole verde, castraveti
Fructe – dense: banane, pere, mere, ananas, fructe uscate sau apoase: portocale, piersici, prune, fructe de padure, pepene verde
Supe crema
Ulei: cele mai sanatoase uleiuri sunt cele nerafinate (extravirgine) cum ar fi uleiul de masline, de nuca de cocos, de rapita, de palmier si desigur, untul. Uleiuri mai putin sanatoase dar totusi acceptate intr-o cura de ingrasare sunt cele bogate in acizi grasi omega-6 cum ar fi: uleiul de floarea soarelui sau cel de alune.
Consuma alimete bogate in proteine si fa sport caci altfel o sa atarne pe tine "suncile".
Sfatul intelept: Mergi la un medic nutritionist (privat de preferat).

| TheVampireDiaries01 a răspuns:

Eu zic sa mergi la doctor, stiu despre ce problema este vorba dar mai bine iti va spune doctorul, e specialisthappy.
Sanatatehappy

| TheVampireDiaries01 a răspuns:

Mai poti lua Calcium Complex [http://www.google.ro/......tp?/imgres de 2ori pe zi), B-Complex [http://www.google.ro/......tp?/imgres coenzima Q10+ [http://www.google.ro/......tp?/imgres (1capsula de 3x/zi) [astea le iei primele 15 zile din luna iar celelalte zile din luna poti lua Magne B6 [http://www.google.ro/......tp?/imgres si coenzima Q10+ (1capsula de 3x/zi).
Sunt niste vitamine, sunt scumpe dar naturale si te ajuta. :)
Mi-a dat si mie doctorul pentru ca oricat as manca nu se prinde calciul si proteinele de organism, din cauza asta nici tu nu te ingrasi oricat ai manca. La mine aceste vitamine au dat roade. In schimb nu pot sa iti zic cand sa faci pauza (stiu ca trebuie sa faci pauza, nu poti lua continuu). De obicei dupa o luna faci o luna pauza.
In ceea ce priveste pauza o poti intreba pe farmacista daca nu vrei sa mergi la doctor.
Sper ca te-am ajutat. Sanatate! :)