| crissu_8850 a întrebat:

Hei! Am facut si eu faimoasa rubeola dupa ce a umblat epidemia asta peste tot. Ma ingrijoareaza putin ca pe langa clasicele bubite mi s-au umflat ganglionii de dupa ureche si ma cam dor. Oare este grav? Mentionez ca am 16 ani. Si daca stie cineva cum sa scap mai repede de boala va rog stau de 3 zile in casa cu regim multe lichide si mancaruri usoare si nu mai pot crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| puisor98 a răspuns:

Buna,nu te ingrijora,e normal sa se intample asta, nu poti face nimic sa-ti treaca mai repede doar sa te dai cu o crema mentolata sa nu te mai manance acele bubite, si 3 zile nu e mult eu am aproape o luna de cand stau in casa din cauza lor eu am 14 ani (ii fac in mai) cu cat esti mai amare cu atat se manifesta mai rau, dar nu te ingrijora daca nu le rupi nu se v-a intampla nimic, bafta! si nu iesi afara pentru-ca va fi si mai rau

| crissu_8850 explică (pentru puisor98):

Eu stiam ca acel mentol sau crema mentolata e pentru varicela ( am facut cand eram mai mica) acum am pojarel si nu ma mananca bubitele...de fapt sunt niste pete rosii crying offf

| puisor98 a răspuns (pentru crissu_8850):

Aa scuze,am crezut ca ai varicela adica stiam ca e epidemie d varicele d asta, in cazul asta,cauta p net despre pojar, pentru aici nu te pot ajuta, oricum eu i-ti urez bafta si sper sa te faci bine cat mai repede. :*

| crissu_8850 explică (pentru puisor98):

Mersi:*