| JustAGirl333 a întrebat:

Hei am nevoie de ajutor urgent.
Peste 2 zile merg la mare distanță trebuie sa scap de niste zgârieturi.
Sunt zgârieturi ușoare dar trebuie neapărat să scap de ele.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| тecнιннιlα a răspuns:

Depinde unde le ai. Poti folosi crema de galbenele dar nu stiu daca dispar in 2 zile, poti sa te dai cu fond de ten. Daca sunt pe mana, gat poti folosi esarfe sau bratari. Daca sunt in zone ascunse nu cred ca trebuie sa te mai ingrijorezi doar daca te-ar conrola cineva amanuntit. In rest nu stiu happy. Bafta :*.

| тecнιннιlα a răspuns:

Cand ai scris in comentarii "la mare" mi-am amintit de niste tatuaje temporare care se fac cu apa ca abtibilduri daca ai si iti plac ar mai fii o idee.

| PumpkinDoll a răspuns:

Te ai tăiat cu lama?

| JustAGirl333 explică (pentru PumpkinDoll):

Nu, cu compasul, dar asta nu contează, vreau doar sa scap de ele

| PumpkinDoll a răspuns (pentru JustAGirl333):

Asta e acum, ai fost proasta la fel cum am fost si eurolling on the flooram si eu ceva semne cu lama facute de cand aveam vreo 13-14 ani pentru ca eram un ''edgy teenager''. Lasa-le acolo, cine o sa te placa o sa te placa cu tot cu ele, daca nu vrei sa le vada cineva din familie....nu prea ai cum, decat sa porti maneca lung si fiind vara, ii cam greu. Vorbeste cu parintii si spune-le ca asta e. Daca tot vrei sa scapi de ele, fa-ti ceva tatuaje cand te faci mai mare.

| Ionut58282856 a răspuns:

Lasa-le acolo, corpul deja lucreaza la ele, poti sa pui apara oxigenata cu compresa daca crezi ca o sa sangereze din nou ca sa ajunti organismul dar nu uda mereu rana. Dar tu ai zis ca sunt simple zgarieturi..motivul? De ce vrei sa scapi de ele? Daca sunt de cum arata nu cred ca ar fi o problema

| ElSueno a răspuns:

Betadina, multa betadina.

| Claxon987 a răspuns:

Pana nu trec nu scapi de ele, incearca sa le acoperi cu fond de ten. Daca mergi la mare distanta cum zici presupun ca nu intri in apa, deci nu are cum sa se ia fondul de ten

| JustAGirl333 explică:

* la mare
(Autocorectorul, scuze de greșeală)

| ParisHilton a răspuns:

Foloseste crema nivea sau de galbenele vezi tu.