| annnna1234 a întrebat:

Hei. Am o problema cu ameteala de vreo 3 luni. Initial imi venea asa pe moment apoi imi trecea. De o luna jumatate imi vine mereu. Am avut cateva zile cand simteam ca o sa cad. Simt ca ma invart si ca ma trage intr-o parte. Am fost la neurolog si m-a consultat si mi-a facut electroencefalograma si mi-a zis ca nu am nimic, probabil de la stres, oboseala. Am facut si analizele si mi-a iesit hemoglobina putin mai mica. Mi s-au dat vitamine centrum. Iau de 20 de zile, iar acum de 2 zile simt o presiune la nivelul crestetului si in ceafa si ametesc intens uneori. Am momente cand ma lasa si momente cand e mai intens. Parca ma strange ceva de cap. Parintii spun ca este pe psihic, ca nu am nimic. Pot avea totusi ceva grav? Ce parere aveti? A mai avut cineva simptomele mele? Sunt foarte ingrijorata, nici macar sa dorm nu prea potstraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Ameteli cum ai avut tu am avut si eu, la mine a fost de vina lipsa de calciu si de fier, am scapat de ele mancand sanatos si mai cu cap, pentru ca obisnuiam sa ma infometez.
Nu am avut simptome cum zici tu ca te "strange ceva de cap", este foarte posibil sa fie de la stres.
Iti spun ceva care conteaza foarte mult, si anume ca, daca tu te gandesti ca ai o anumita afectiune, chiar crezi asta, traiesti asta, iti spui in fiecare zi ca o ai, atunci O SA O AI. Nu inventa tu diverse afectiuni care sunt doar in capul tau, gandeste-te ca n-ai nimic/ esti sanatoasa si asa va fi. Puterea mintii este impresionanta, daca iti doresti ceva foarte mult se va intampla. Daca vrei sa stii mai multe despre lucrurile acestea, uita-te p YT la documentarul "The Secret" - Legile atractiei, nu o sa regreti, iti promit!
Sincer, eu nu cred ca este ceva in neregula cu tine, relaxeaza-te mai des, detaseaza-te de lumea asta superficiala si stresanta, acorda-ti cateva minute pe zi pentru tine ascultand muzica linistitoare de pe YT cum ar fi http://www.youtube.com/watch?v=6civGWY1f2s.
Uneori am avut si eu ameteli intense, adica simteam ca se invarte totul cu mine, iar din instinct am inchis ochii, simteam cum ma misc involuntar, un fel de spasme cred, si brusc ma gaseam pe jos... niste senzatii foarte ciudate. Odata m-a vazut mama mea si m-a tinut sa nu cad si am intrebat-o ce s-a intamplat pentru ca nu constientizam, pur si simplu pentru cateva secunde nu mai simteam ca traiesc, imi batea inima foarte tare; nu cred ca pot sa le descriu mai bine...
Ai grija de tine, ai grija de sufletul tau, nu te lasa orbita de lucruri materiale care doar iti creaza falsa iluzie de fericire.
Nu am mai avut aceste ameteli de aproape un an si sunt bucuroasa ca am scapat de ele doar prin alimentatie.
O seara placuta :)

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi din nou la medicul neurolog pentru ca sunt necesare si alte investigatii. http://www.i-medic.ro/......e-ameteala

| Alexsiatit a răspuns:

Pentru annnna 1234 - fata dar valabil si pentru baiat (semn cu ochiul) Aceste simptome, par a putea fi exact rezultatul a ceea ce incercam sa va explic in alt raspuns al meu la o intrebare (de ieri parca): exces de foliculina/testosteron, energii sexuale adunate in exes nedirijate corespunzator si/sau nerefulate.
Alexsiatat.