| adeadeliina a întrebat:

Hei! Am o problema la picioare de cand eram mica, am niste monturi, adica cred ca sunt monturi,dar nu la degete, ci unde se afla osul cuboid, spre lateralul piciorului, insa cand stau normal cu picioarele nu se vad, doar am pielea mai inchisa si mai tare in locul acela, iar atunci cand aduc picioarele spre interior, se vede ca si cum osul iese la suprafata si pielea se intinde, toate persoanele au asa, dar foarte mic, la mine este mare, si pielea e foarte urata in zona aia. Cand eram mica stateam mai mereu jos cu picioarele in forma de M, si de aia cred. Am fost la un doctor de oase cand eram mica si mi-a spus ca daca ma operez mai rău fac, si daca nu ma dor picioarele nu are rost. Dar arata foarte inestetic. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind nu ai zis ce varsta ai, dar da, ai monturi un inceput de monturi, monturile se moștenesc pe linie maternă, de la mama ta sau bunica ta daca au si ele monturi, si a doua cauza a producerii monturile sunt pantofii de regulă pantofii cu toc, obișnuiesti sa porti tocuri? De la pantofii strîmți sau mai mici cu un numar apar monturile si de la tocul inalt care preseaza pe degete apar monturi si bataturile in talpi. De monturi nu scapiu fara operatie, momentan sunt mici monturile tale si nu le opera daca nu te dor, faza ca arată urît si inestetic nu cred ca ai ce sa faci decat sa accepti asa cum sunt, bucura te ca poti merge si ca nu ai dureri, oricum picioarele sunt mai mereu in pantofi si nu le vede nimeni, nu este ca la mîini ca mîinile se vad si daca ai avea degetele la mîini strimbe ar fi groaznic ce ai face? Deci ce varsta ai? Si daca porti tocuri. Sanatate multa.

| adeadeliina explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani, si am astea la picioare de cand sunt mica, 5-6 ani, nu purtam tocuri pe atunci

| missfatadelatara a răspuns:

Dacă doctorul a spui ca nu nevoie de operație, nu ai ce face.

Bănuiesc ca atunci când spui toate persoanele te referi la familie... dacă e asa, e cam moștenit.

| adeadeliina explică (pentru missfatadelatara):

Ma refeream in general, am vazut la mai multe persoane, adica toti oamenii au, asa e normal, cand indoaie piciorul spre interior, chiar langa maleola laterala (osul acela lateral), numai ca e mic, se observa puţin la atingere, eu stand in pozitia aceea cand eram mica, cred ca s-au deformat oasele si de aceea am asa. Si pielea in zona aceea s-a intins foarte tare si cand stau normal se vede foarte urat.

| kiri11 a răspuns:

Iti pot recomanda produsul Hallu Motion, o prietena avea aceeasi problema si era multumita. Spunea doar ca trebuia sa il poarte aproap non stop.

| adeadeliina explică (pentru kiri11):

Acum am vazut, însă eu nu am monturile acolo, este alta treaba la mine, le am mai sus, langa osasele acelea laterale din josul gambelor, nu la degete, iar dacă stau normal oasele sunt în interior, iar dacă sucesc picioarele ies la suprafata si sunt mari, iar pielea este oricum foarte urata în acele zone, îmi pare rău că site ul nu îmi permite sa trimit poze.

| kiri11 a răspuns:

Poate ar fi bine sa te consulti cu un ortoped. Credeam ca de haluxul degetelor vorbesti. Din aceasta cauza ti-am recomandat produsul de mai sus. happy