| Bixuuuuuu a întrebat:

Hei. Am si eu o intrebare si sper sa nu sune ciudat. Nu prea stiu foarte multe de pransplanturi de ficat si as vrea sa ma ajutati cu niste informatii. Unchiul meu are probleme mari cu ficatul. Ce conditii trebuie sa indeplineasca donatorul de ficat pentru a putea sa se faca operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Pe langa compatibilitatea sangvina, trebuie ca amandoi sa nu aiba vreo hepatita sau alte situatii de genul acesta.

Donorul ar putea fi cineva din familie cu care unchiul tau este inrudit direct.

Oricum, din pacate tot un doctor trebuie sa intrebi pentru ca sunt multe alte conditii implicate, atat etice cat si tehnice.

| Peridava a răspuns:

Trebuie sa fie compatibili intre ei in mai multe feluri. Printre altele, si la sange. Numai medicul specialist ii poate spune cine poate fi donator, numai si numai dupa analize.

| Bixuuuuuu explică (pentru Peridava):

Te referi la grupa de sanga, nu?

| Peridava a răspuns (pentru Bixuuuuuu):

Da, si la grupa. Dar nu numai. Medicul vede si altceva acolo.

| Bixuuuuuu explică (pentru Peridava):

Si in ce fel mai trebuie sa fie compatibil? daca stii sa-mi dai exemplu.