| Sadgrl a întrebat:

Hei. Am si eu o problema legata de menstruatie.
Luna aceasta pe data de 6 mi-a venit ciclul si a tinut cam pana in 10 mai dar m-am trezit in dimineata de 22 mai ca mi-a venit ciclul menstrual din nou. Ar trebui sa fiu ingrijorata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu ai ciclul de tip NEREGULAT, care vine cand are el chef, asadar nu se poate vorbi de intarziere sau venit mai devreme, odata ce tipul lui este: neregulat.
Asta pentru ca am vazut topicul tau anterior unde spuneai ca ti-a venit ciclul dupa 1 luna si 3 sapatamani.

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de ciclu menstrual:
- cel REGULAT, cand vine FIX la acelasi numar de zile in fiecare luna si
- cel NEREGULAT - cand vine, cand are el chef, ceea ce nu se poate calcula, estima sau aproxima niciodata.
Ambele tipuri de ciclu sunt normale!
Dine minet pentru totdeauna, sexul la tine trebuei facut cumai cu prezrevativ, doarece ovulatia si perioada fertila nu se pot calcula niciodata, din cauza ciclului neregulat.

| EvilThoughts a răspuns:

Buna.
Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator de cateva ori, insa nu imi venise ciclul, ci doar am avut cateva scurgeri cu sange. Asta mi se intampla uneori in perioada fertila. Descarca-ti o aplicatie pe telefon si tine cont de cand iti vine ciclul si acea aplicatie iti va calcula perioada fertilă cu aproximatie si vei stii daca acel "al doilea ciclu" coincide cu ovulatia.

Poate fii ceva si datorita unor schimbări hormonale. Mie mi-a venit ciclul de doua ori in primele luni dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Orice e posibil, corpurile noastre diferă.

Suna la doctor si intreaba daca ar trebui să te duci la un specialist. Nu iti fie teama. Este mai bine sa verifici si a fii sănătoasă decat a astepti si sa fie ceva grav.

| Alexis123bsb a răspuns:

Nu! Stai linistita. Uneori exista probleme de sanatate cand vine cand are chef(dar asta deja dupa 2-3 ani de cand il ai si iti vine o data la jumatate de an, ceva de genul), in rest fiecare are metabolismul diferit.Si mie imi vine cand are chef dar nu avem ce face deci nu ti fa griji, dar daca gandul asta te macina poti face analize sa vezi daca e totul ok:

| ella63 a răspuns:

Dereglări menstruale: fie din cauze hormonale, chisturi sau ai răcit in zona pelvina Recomand capsule de vitex 6 luni și capsule de năpraznic 6 luni