| BeeaBeea a întrebat:

Am o problema legata de menstruatie! Am aproape 14 ani si ciclul menstrual mi-a venit acum 6 luni. Dupa ce mi-a venit prima data...mi-a intarziat o luna a doua oara, mi-a mai venit odata regulat iar acum nu mi-a mai venit de 2 saptamani!
Ma puteti ajuta? Cu un sfat sau din propria experienta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Ai RĂBDARE, că va veni!

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa vine la inceput dar se va regla cu timpul

| madalinamadu a răspuns:

E normal, cu timpul se va regla si iti va veni la un interval aproximativ egal sau cu 2-3 zile inainte, acum depinde de organismul fiecareia... big grin

| BeeaBeea explică:

Ms o sa mai astept si alte raspunsuri ca sa ma conving!:*

| AlyAleksandra a răspuns:

E normal sa nu fie regulat si trebuie sa astepti. Depinde de corpul fiecarei fete

| ano26ar a răspuns:

E ceva foarte normal big grin In primul an ciclul menstrual nu vine regulat. Depinde de fiecare fata, poate dura mai mult sau mai putin sa se regleze.

| Licaa a răspuns:

Nu-ti face griji totul va fi bine...am avut si eu asa probleme mam apelat la medic si medicul mi-a spus ca totul va fi bine pina la 16 ani se va regula