| Anaa939839393 a întrebat:

Hei. Am un foc in gura, asa pe esofag. Am fost la medic, in special la gastroenterologie si mi-as spus ca este de la reflux gastroesofagian. Ideea e ca de o luna incoace zilnic am aceast simptom si nu stiu ce sa fac. Cand mananc sau beau apa asa trece, dar dupa 15 minute reapare
Asa nu ma deranjeaza … dar ma ingrijoreaza. Am dezvoltat un reflux mai mult de la stres si iau nexium la nevoie; acum nu iau, ca nu ii chiar asa grav dar ce ar putea fi. E ca si cum as fi mancat lay’s iutehappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Medicul gastroenterolog la care ai fost este un incompetent!
Trebuie aflata cauza acestui reflux, uneori este de la ulcer, alteori de la gastrita sau de la problema asemanatoare. Poate fi si Boala de reflux gastroesofagian cat si infectia cu Helicobacter Pylori!
Trebuiau efectuate niste analize pentru diagnosticul corect!
Dupa aceea, tratamentul nu se face la nevoie, ci se tine regim cat mai mult posibil, excluzand orice este acid, alimente care cresc aciditatea! Iar tratamentul medicamentos se face pe o perioada cuprinsa intre 8-12 saptamani cu inhibitori de pompa de protoni, cum este acest nexium.
Pe langa nexium mai era necesar sa se dea si alte medicamente sau suplimente care reduc aciditatea, acestea din urma se iau la nevoie,exista de exemplu suplimente care se iau seara inainte de culcare ca sa reduca refluxul, pentru ca atunci cand dormi refluxul vine in zona amigdalelor, motiv pentru care unii resimt a doua zi usturime in gat!
Nu tratam un reflux gastroesofaringian cu 1 pastila de nexium si aceea doar la nevoie!
Deci multi medici primesc un salariu... nejustificat!
Pacat ca omul de rand nu are o aplicatie eficienta in care sa dea puncte de reputatie in timp real fiecarui medic iar acela sa isi piarda serviciul la un moment dat, daca nu a fost pertinent si competent!
Nu va bazati pe recenziile de pe google sunt o mare prostie, nu releva realitatea ci doar subiectivismul onora!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la reflux si din cauza ca nu ti regim nu ai voie sa maninci orice cred ca medicul ti a dat o schema de tratament si o lista cu mincarurile permise si ne permise, sau bauturile permise, nu ai voie acidulate nu ai voie mincare picanta ardei iute, rosiile fac rau la reflux si alte alimente cauta pe goofle boala de reflux si vezi ce ai voie sa maninci si ce nu, ce varsta ai, sanatate multa

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

20 ani.

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ex dimineata cand ma trezesc, e ca si cum n-as fi avut nimic. Dar pe timp de zi ma apuca

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaa939839393):

Dupa ce maninci sau bei apa nu?

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe moment nu, dar după 15 min reapare si îmi creează o stare ca și cum mi-ar fi foame mereu

| Davyd2001 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Din contră în reflux gastroesofagian simți ca și cum mâncarea se intoarce înapoi în gât pentru ca stomacul nu o primește din varii motive e ceva legat de acidul gastric cred, oricum o să treacă, ai grijă ce mănânci și o sa dispară problema

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este tratament pentru asta.

| dullcat a răspuns:

Buan.Trebuie sa iti schimbi cat mai repede regimul alimentar.Medicul nu ti-a spus asta? Nu se poate sa te bazezi numai pe tratamentul medicamentos.
Schimbare simpla : daca de obicei consumi paine, alege sa o inlocuiesti cu cea facuta la toaster, o mananci pe loc, asa crocanta, macar atunci cand esti acasa.

https://www.doc.ro/......sofagian-1

https://www.sfatulmedicului.ro/......tric_17612

https://www.catena.ro/regimul-alimentar-pentru-refluxul-gastroesofagian

https://www.remediumfarm.ro/......draft.html

| natur a răspuns:

Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/reflux-gastroesofagian
De multe ori cauza refluxului gastroesofagian nu este surplusul de aciditate din stomac. Din motive de stres, sfincterul care impiedica patrunderea continutului stomacului in esofag, nu functioneaza corect. De asemenea alimente precum ciocolata pot sa relaxeze sfincterul si sa cauzeze reflux.