| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am un tic nervos, și anume acela că îmi rod întruna pielea din jurul unghiilor. Cum pot scăpa de el?
Pe deasupra, acest tic mi-a urâțit foarte tare degetele, pentru că pielea este roasă și în unele locuri am și răni. straight face Cum pot să îmi înfrumusețez degetele, să aibă un aspect mai sănătos și să fac ca pielea să se regenereze mai repede?

Ps: Scuzați categoria, nu știu dacă e bună.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Invata sa te joci cu un elastic cand esti stresat si trece-l printre degete in toate schemele posibile.

| mudokins78 a răspuns:

Stai mai mult cu telefonul în mâna! Fi activ pe un forum unde trebuie să scrii mult, şi vei uita fără să vrei de mâncatul pieliţelor de la unghii! Succes.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Credeam ca doar eu fac asta.

| Chernobyl a răspuns:

Buna, si eu sunt la fel chiar acum ma uit la maini si vad ce urate sunt hai sa-ti spun daca ai rani unde ai ros baga in betadina toate degetele si dupa asteapta cateva saptamani dupa care i-ai un Fidget Spinner s-au o minge anti-sters.

| xCeline a răspuns:

Incearca sa iti dai cu parfum pe degete, parfumul este amar la gust ma gandesc ca nu o sa mai ai pofta de ros pielite dupa ce simti gustul ala amarlaughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru xCeline):

Degeaba, ca poti sa te speli pe maini.

| xCeline a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Ideea e sa nu te speli pe maini dupa ce ai dat cu parfum LOGIC

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru xCeline):

Ideea e ca nu rezisti.

| xCeline a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Adica daca esti in oras cu prietenii ii lasi pe toti balta si tu cauti sa te speli pe maini? sau esti in mall la cumparaturi,lasi totul balta si te speli pe maini? sau esti la scoala in ora, iesi indiferent ca iti da voie sau nu sa te speli pe maini? hai nu zau. eu aveam aceeasi problema dar cu unghiile, le rodeam fara motiv, oriunde eram. Pana cand le-am dat cu un lac de unghii amar, le-am mai ros de cateva ori, nu aveam apa sa beau sa mi se duca gustul ala din gura si intr-un final m-am lasat de sportul asta. Daca esti negativist din prima si o bagi pe aia ca "imi dau cu parfum dar ma spal, imi bag mana in rahat dar tot le rod ca le spal " problema nu ar fi la pielite ci la creier happy

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru xCeline):

Eu am si alte ticuri.

| NuTeUit a răspuns:

Am avut si eu un tic ..in care imi dadeam capul intr-o parte mereu pentru
Ca aveam breton dar..ca sa scapi trebuie sa incerci sa te abtini ...eu m.am abtinut cu greu r o sa poti crede-mawinkingSucces

| faraonu123 a răspuns:

Tai degetele