| MaTrIx8378 a întrebat:

Hei, am voie sa mananc ciocolata, alune, iaurturi cu fructe, pop-corn cand am gastrita? Si spuneti-mi si mie un regim happy ce pot manca ca mancaruri si dulciuri laughing, Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti manca nici unul din lucrurile de mai sus. Poti manca orice mancare gatita in casa, care nu contine carne tocata, ceapa, prajeli, carne afumata. Adica poti manca orice ciorbita daca nu pui in ea ceapa sau carne afumata, orice combinatie fiarta de carne si legume, carne la gratar, inabusita la cuptor, fiarte (nu prajita). Nu ai voie sa mananci cartofi prajiti si nimic din categoria fast-food sau cumparat. Iaurtul este recomandat dar doar cel facut de tine in casa din lapte, nu cel cumparat plin de chimicale si cu atat mai mult cel cu fructe.
Ca dulciuri poti manca prajituri facute in casa, dar fara cacao< branza de vaci facuta in casa, indulcita, amestecata cu fructe praospete sau stafide, checuri, cozonac, placinte, cu singura conditie sa fie facute in casa. Nu poti manca nici un dulce cumparat si nici nu poti manca dulciuri cu cacao sau prajite (gen gogosi, papanasi, clatite).

1 răspuns:
| Dan768 a răspuns:

Uite aici : http://www.eva.ro/......-3178.html sper sa-ti fie de folos. Funda?