| NHazar a întrebat:

Hei,as dori sa slabesc, dar o intrebare ma baga pe ganduri, daca merg zilnic 2-10 km pe jos, dar merg incet, slabesc la fel de mult sau trebuie sa alerg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Studiile indica ca personalele care fac miscare mai mult timp isi pastreaza greutatea decat cei care merg la sala apoi stau pe scaun toata ziua, isi recomand sa mergi 10-15 km pe jos,asta ajuta si mintea si fizicul, uni vor rade dar e o prostie orice activitate slabeste plus ca mersul pe jos il practicam de milioane de anii, si ne fereste de a ne rani, trebuie si sa manci mai putin, o dieta bogata in proteine, legume, un fruct pe zi atat
in mod normal omul e facut sa faca 10 ore pe zi de activitate,omul nu e facut sa stea, statul ne baga in groapa, degeaba bagi sala o ora apoi nimic sau alergare, fa tot timpul ceva nu sta pe loc, fa curatenie in casa, spala fa ceva, plimbate, joaca-te nu sta pe loc, sunt cluburi de sport du-te si tu asa mai socializezi si tu

1 răspuns:
| Denymatrix a răspuns:

Pentru slabit, mersul pe jos este mai benefic decat alergatul. Tine minte ca slabitul presupune si o dieta. Mananca la ore regulate, nu sari peste micul dejun si alege mancaruri cu putine calorii ( recomand o cautarea mai amanuntita pe internet pentru a-ti face o idee de elimente pe care le-ai putea consuma).