| Anaa939839393 a întrebat:

Hei. Azi am observat doua pete rosii pe mijlocul limbii cam asa. Si de ieri am cerul gurii iritat, nu ma deranjeaza, numai cand ating cu limba simt asa ca si cum as fi ars. Nu am baut nimic fierbinte, sa zic ca l-am ranit. Poate fi pe cauza de stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stersul este o strae emotionala care ne afecteaza psihicul, nu gurita, asdar nu se poate face bube pe limba, dar mancarea grea, nu tocmai proaspata, afumaturile si alte prajeli sau tocaturi, pot face aceste iritatii in gura.

| dullcat a răspuns:

Buna.E greu de spus ce ar putea fi.Cel mai intelept e sa mergi la medic.

| Anaa939839393 explică (pentru dullcat):

Acum o zi am luat si o vitamina C. Care se tine in gura. Ma gandesc ca acea "acreala" sa fi afectat

| Sekim a răspuns (pentru Anaa939839393):

Vitamina C cu "acreala"? Tu ai luat vitamina C efervescenta sau vitamina C care se ia cu apa? Daca ai luat efervescenta sau una din cele care se iau cu apa si au gust oribil, e foarte probabil sa fie o reactie adversa, mai ales daca a fost efervescenta. Poti sa te duci la farmacie oricum sa intrebi farmacista despre problema ta si o sa iti dea ceva spray pentru asa ceva. Te speli pe dinti mai des sa scapi de microbi pe cat de rapid posibil si esti atenta sa nu fie ceva mai nasol.

| Anaa939839393 explică (pentru Sekim):

Gen acreala, nu stiu cum sa zic. Am luat o vitamina C din aia care se tine in gura pana se dizolva, ca bomboana. Si era cam acruta

| vlllaaddd a răspuns:

Eu zic ca ai baut laptic fierbinte si ti-ai ars gurita